„Jémine“ a Najsvätejšie meno Ježiš

Mons. Jozef Haľko

Mons. Jozef Haľko

Biskup Jozef Haľko. Zdroj: archív autora
Biskup Jozef Haľko. Zdroj: archív autora

V bežnej komunikácii počujeme občas ľudí zavzdychať „jémine“ bez toho, aby si uvedomili, že ide o zloženie dvoch slov: Jesus a Domine (Pane). Nie vždy si uvedomujeme váhu slov, ktorými vytvárame prostredie ľuďom okolo seba.

V tretí januárový deň máme pred sebou v liturgii Najsvätejšie meno Ježiš. Ak by sme mali hľadať najhlbšiu motiváciu pre vyslovovanie Ježišovho mena s veľkou vnútornou bázňou, nachádzame ju pri poznaní, že Ježiš je Pán, ktorý panuje láskou. A panuje na tróne kríža.

Od detstva som býval v rozpakoch, keď som videl ukrižovaného Ježiša, ktorý mal na hlave korunu. Na pozadí dnešného evanjelia môžeme povedať, že Ježiš na kríži panuje preto, lebo vo chvíli vrcholného poníženia, odmietnutia a tmy nenávisti sa modlí za tých, ktorí mu spôsobujú bolesť. Toto je Ježišovo panovanie láskou.

A toto jeho panovanie nám pripomína každé slávenie svätej omše. Sú to tie známe slová svätého Jána Krstiteľa: „Hľa, Baránok Boží, ktorý sníma hriech sveta!“ Pozeráme sa na premenený chlieb – na toho, ktorý sa obetuje za nás.

Známy katolícky spisovateľ Scott Hahn spomína, ako kedysi obviňoval Katolícku cirkev z modloslužby, ktorú realizuje práve počas slávenia svätej omše. Raz sa na ňu ukradomky votrel a zostal šokovaný. Vo svojej knihe mohol neskôr po svojom obrátení na katolicizmus napísať, že je skrz-naskrz biblická. Celá svätá omša je od začiatku do konca plná dynamizovaných biblických výrokov konkrétnych ľudí.

A spomínaný výrok „Hľa, Baránok Boží…“ sú slovami Jána Krstiteľa na adresu Ježiša Krista. Toto je jeden z tých úkonov svätej omše, kde sa celkom osobitným spôsobom vzájomne umocňuje videné a počuté. Vidíme eucharistický chlieb, živého Ježiša Krista, a počujeme komentár Jána Krstiteľa, ktorý o Ježišovi hovorí ako o Baránkovi snímajúcom hriechy sveta.

Ako sníma Baránok Ježiš hriechy sveta? V starobylých textoch je použité slovo klomenon, ktoré môžeme preložiť ako obetoval sa, polámal sa za nás. Keď vidíme rozlomenú Hostiu a počujeme slová, že je to Baránok Boží, vzniká audiovizuálny duchovný zážitok. Vidíme Ježiša Krista, ktorý sa obetuje, láme za nás. A z tohto nalámaného Chleba môžeme prijímať aj my.

Ježiš sníma hriechy sveta, ale očisťuje zároveň aj mňa od mojich hriechov, a preto môžem s bázňou povedať: „Jesu, Domine!“ Teda nie „jémine“, ale Pane môj! Ježiš je môj Pán, ktorý ma očisťuje od mojich hriechov a panuje vo mne svojou láskou.

Obráťme preto každé vyslovenie Ježišovho mena na strelnú modlitbu s vierou, aby sme sa aj dnešným dňom priblížili k radostnej chvíli, keď nás Boží Baránok definitívne privíta vo svojho Kráľovstve.    

Mons. Jozef Haľko
Mons. Jozef Haľko je od roku 2012 pomocným biskupom Bratislavskej arcidiecézy. V roku 2013 bol prezidentom SR vymenovaný za vysokoškolského profesora v odbore katolícka teológia. Je predsedom Rady pre Slovákov v zahraničí a Rady pre migrantov a utečencov. Prednášal cirkevné dejiny a je autorom viacerých knižných publikácií.
DoKostola.sk - „Jémine“ a Najsvätejšie meno Ježiš

Na našej webovej stránke používame cookies, aby sme optimalizovali obsah na základe očakávaní používateľov. Nezbierame žiadne citlivé údaje.