Nezisková apologetická organizácia Catholic Answers so sídlom v El Cajone v Kalifornii oznámila minulý týždeň spustenie nového experimentu s umelou inteligenciou, ktorého súčasťou je kňaz avatar „otec Justín“.
Ide o aplikáciu navrhnutú tak, aby odpovedala na otázky o katolíckej viere na základe článkov, rozhovorov a apologetických traktátov z knižnice Catholic Answers. Experiment vyvolal kontroverzie a bezprostrednú kritiku stoviek katolíkov.
Okrem nevhodnosti postavy kňaza avatara sa terčom kritiky stal fakt, že v niektorých svojich odpovediach sa „otec Justín“ zásadne odkláňal od učenia Katolíckej cirkvi.
Napríklad na otázku, či by sa dieťa dalo v prípade núdze pokrstiť energetickým nápojom Gatorade, odpovedal „otec Justín“ kladne. Okrem nesprávnych odpovedí kňaz avatar simuloval aj sviatosť spovede. Na požiadanie ponúkol „virtuálnu spoveď“ a vypočul si vyznanie hriechov, po ktorom udelil „penitentovi“ pokánie i rozhrešenie.
Prespíme príležitosť, alebo stratíme osobu?
Projekt, do vývoja ktorého organizácia Catholic Answers investovala niekoľko mesiacov vývoja a 10-tisíc dolárov, jej prevádzkový riaditeľ Jon Sorensen obhajuje a nehodlá ho jednoducho zmiesť zo stola. Súčasne však priznáva, že sa z chýb poučili.
Projekt prešiel polročným beta testovaním, počas ktorého sa tisícky používateľov snažili vychytať jeho chyby. Napriek pretrvávajúcim problémom by sa podľa Sorensena katolíci nemali od umelej inteligencie dištancovať. „Ak na tom nebudeme pracovať, snažiť sa dozvedieť o umelej inteligencii viac a porozumieť jej, potom bude katolícky svet znova zaostávať,“ myslí si Sorensen.
Dôležitým bodom kritiky novej formy hľadania odpovedí o viere ako vzťahu je neosobnosť a absencia vzťahu. Na túto námietku odpovedal Sorensen nedostatkom ľudských zdrojov a finančných prostriedkov. „Bol by som radšej, keby bola všetka naša práca priamo osobná, ale nemáme dosť ľudí. Preto len hľadáme kreatívne spôsoby, ako pomôcť ľuďom dozvedieť sa viac o svojej viere,“ zdôvodnil účel projektu.
Chris Costello, zodpovedný za informačné technológie v organizácii Catholic Answers, pripustil, „že v ľudskom podaní je obsiahnuté niečo viac. Ľudia nechcú len odpoveď. Chcú odpoveď pochopiť, preto sa o nej chcú porozprávať, čo vlastne umožňuje táto aplikácia. Ale myslím si, že vždy bude niečo chýbať, ak nemáte skutočnú osobu.“
Odpovedal správne, ale laik bude vhodnejší
„Otec Justín“ dával aj korektné odpovede. Na otázku, prečo by ste mali ísť v nedeľu do kostola, „otec Justín“ odpovedal krátkymi citátmi z Písma (Ž 122,1; 1 Kor 12,27; Jn 6,54) a okrem toho vysvetlil: „Keď sa zídeme na svätej omši, sme zjednotení s Kristom i navzájom hlbokým spôsobom. Počúvame Božie slovo a prijímame samotného Ježiša v Eucharistii… Chodiť do kostola nie je len povinnosť, je to privilégium a radosť.“
Po pribúdajúcich sťažnostiach napokon prezident organizácii Catholic Answers Christopher Check oznámil, že „otec Justín“ už nebude viac členom „kléru“ a pred jeho menom už nebude figurovať slovo „otec“. „Vybrali sme si postavu, aby sme sprostredkovali kvalitu vedomostí a autority, a tiež ako znak rešpektu, ktorý všetci v Catholic Answers prechovávame k našim duchovným. Mnohí ľudia však vyjadrili obavy z tejto voľby,“ odôvodnil Check vo vyhlásení rozhodnutie kňaza avatara „laicizovať“.
Zmena stavu sa odrazila na Justínovom oblečení. Kým pri svojom uvedení bol „otec Justín“ prezentovaný v typickom oblečení rímskokatolíckeho kňaza, po „zbavení kňazského úradu“ si obliekol neformálne biznis oblečenie.
Organizácia Catholic Answer tiež zverejnila vyhlásenie, že teológ je k dispozícii výlučne na vzdelávacie účely a „nie je náhradou za skutočnú ľudskú interakciu“. Laik Justín vás po novom už nevyspovedá.