Traja kresťania v troch európskych krajinách boli tento rok oslobodení spod obžaloby z podnecovania nenávisti voči homosexuálom. Hoci ide o samostatné prípady, súd proti holandskému reverendovi Kortovi, nemeckému pastorovi Latzelovi a fínskej političke Räsänenovej spájajú značné podobnosti.
Každý prípad má svoje špecifiká. Obvinenia proti reverendovi Antonovi Kortovi a vývoj jeho prípadu nie sú kópiou prípadu proti pastorovi Olafovi Latzelovi. A to, že fínska kresťanskodemokratická politička Päivi Räsänenová bola 30. marca oslobodená spod obžaloby pre podnecovanie nenávisti voči homosexuálom, nezaručovalo, že podobný prípad proti brémskemu pastorovi sa skončí rovnako.
Napriek tomu sa nedá prehliadnuť, že tri uvedené prípady v Holandsku, Nemecku a Fínsku vykazujú pozoruhodné podobnosti. A všetky tri sa skončili rovnako, a to oslobodením alebo upustením od trestného stíhania. Spoločných bodov v týchto prípadoch je viacero.
Traja presvedčení kresťania
V troch prípadoch figurujú dvaja pastori a jedna politička, vydatá za luteránskeho pastora. Posledná menovaná, matka piatich detí a stará mama desiatich vnúčat, bola nielen líderkou fínskych demokratov, ale aj ministerkou vnútra v rokoch 2011 až 2015.
Ak sa na tieto tri prípady pozrieme s odstupom, vidíme troch kresťanov, ktorí chcú brať vážne Bibliu ako slovo živého Boha aj pre oblasti vzťahov a sexuality.
Všetci traja verejne vyjadrili svoj pohľad na túto tému vrátane homosexuality. Zdieľajú názor, že tento pohľad nie je dôležitý len pre nich samotných, ale aj pre dobro celej spoločnosti.
A všetci traja sa za svoje výroky dostali pod paľbu.
Tri podobné obvinenia
Je pravda, že tón a slovná zásoba týchto troch osôb sa líšia. Pastor Latzel použil bezpochyby tie najostrejšie slová. Na svojom manželskom seminári v roku 2019 klasifikoval prejavy homosexuality ako „degeneratívne formy spoločnosti“, hovoril o „diabolskej homo-lobby“ a rodovú ideológiu nazval „odpadom“ (v závislosti od prekladu nemeckých výrazov).
Podobne ako brémsky pastor, aj reverend Kort hovoril o stvorení, ale bol opatrnejší so svojimi slovami. V liste mestskej rade svojho rodného mesta Krimpen aan den IJssel napísal o „hriechoch“, ktoré musia byť „zakázané“.
Päivi Räsänenová sa v roku 2019 na Twitteri opýtala Fínskej evanjelickej luteránskej cirkvi, či bola finančná podpora týždňa hrdosti správna vec. „Ako je možné cirkevný doktrinálny základ, Bibliu, zosúladiť s propagovaním hriechov a hanby ako dôvodu hrdosti,“ napísala na Twitteri a pridala aj citát z Listu svätého apoštola Pavla Rimanom.
Napriek rozdielom v spôsobe sledovali všetky tieto tri prípady tú istú vec. Všetci traja kritizovali mainstreamový pohľad na sexualitu s Bibliou v rukách. To bolo označené za diskrimináciu, démonizáciu homosexuálov a LGBT a podnecovanie nenávisti zo strany odporcov.
Trikrát ten istý žalobca
Reformovaná denominácia svojho duchovného Korta pre jeho list mestskej rade neobvinila. Ináč to však bolo v prípade nemeckého pastora Latzela a fínskej političky Räsänenovej. Pastora z Brém obvinila jeho cirkev – Evanjelická cirkev v Nemecku. Rovnako Räsänenová bola konfrontovaná svojou denomináciou, Evanjelickou luteránskou cirkvou, ktorú kritizovala vo svojom kontroverznom tweete. Jedným z jej žalobcov bol luteránsky teológ.
Spoločným menovateľom týchto troch prípadov bola skutočnosť, že homosexuálna lobby sa prezentovala ako urazená a sťažujúca sa strana. V Brémach to bol jeden z organizátorov každoročného dúhového pochodu Pride.
V Holandsku chcel reverenda Korta stíhať gay aktivista Leon Houtzager, bývalý člen civilnej rady liberálnej strany VVD v Krimpen aan den IJssel a člen predstavenstva holandskej organizácie COC, ktorá propaguje práva LGBT.
Do prípadu sa zapojil aj právnik Gerard Spong, ktorý sa identifikuje ako bisexuál. Odhodlane podporil Houtzagera, keď aktivista podal sťažnosť holandskému prokurátorovi, pretože ten nechcel začať konanie proti reformovanému pastorovi.
Trikrát „zakročila“ ústava
Okrem toho existuje niekoľko menších rozdielov týkajúcich sa súdnych procesov. Najmenej ďaleko sa dostali sťažovatelia v prípade reverenda Korta. Prokurátor okamžite zaradil výroky duchovného do rámca slobody náboženského vyznania a prejavu, a trestné stíhanie preto zamietol. Hoci Houtzager následne aktivoval špeciálny postup na odvolanie sa proti rozhodnutiu prokurátora, neuspel. V kauze reverenda Korta sa preto skutočné súdne pojednávanie nekonalo.
O niečo viac uspela homosexuálna lobby vo Fínsku, keď sa jej podarilo začať oficiálne súdne pojednávanie proti Räsänenovej. Bola však oslobodená spod obžaloby, a to aj na základe náboženskej slobody a slobody prejavu.
Najviac dosiahla homo-lobby v Nemecku. Pastora Latzela pôvodne za podnecovanie nenávisti odsúdil brémsky okresný súd na pokutu 8 100 eur. Krajský súd však tento rozsudok zrušil s odvolaním sa na náboženskú slobodu a slobodu prejavu.
Aká je aktuálna situácia? Prípad reverenda Korta je definitívne uzavretý. V prípade Räsänenovej sa prokurátor odvolal na ústavný súd. Prípad nemeckého pastora Latzela sa skončil len koncom augusta po takmer štyroch rokoch takzvaným menším oslobodzujúcim rozsudkom. Neexistuje žiadna vina, žiadny rozsudok, a teda register je čistý. Pastor Latzel však musel zaplatiť 5 000 €.
Ako poznamenali právnici ľudskoprávnej organizácie ADF International, ktorí obvinených kresťanov zastupovali, sloboda prejavu a náboženského vyznania je v Európe v ohrození. Niekedy vám totiž ako trest celkom postačí aj niekoľkoročný súdny proces.
(CNE)