V knihe Esorcisti contro Satana (Exorcisti proti Satanovi) sa novinár Fabio Marchese Ragona pokúša odhaliť, ako sa traja poslední pápeži – svätý Ján Pavol II., Benedikt XVI. a František – aktívne postavili proti diablovi počas svojich pontifikátov. Prostredníctvom podpory služby exorcizmu i vlastnými postojmi sa zapojili do duchovného boja proti Zlému.
V 80. rokoch minulého storočia sa v Cirkvi objavilo viacero hlasov biskupov, ktorí neverili v exorcizmy ani v existenciu diabla, tvrdí Ragona, odvolávajúc sa na slová známeho zosnulého exorcistu otca Gabriela Amortha. Naopak, pápež Ján Pavol II. a po ňom aj Benedikt XVI. i súčasný pontifex výrazne podporili túto službu oslobodenia prostredníctvom svojich kázní a prejavov, ktoré upozorňovali na pôsobenie Zlého.
Pápež František vo svojich homíliách často upozorňuje na nebezpečenstvo, ktoré predstavuje diabol, a na jeho schopnosť manipulovať a korumpovať ľudí. „Diabol vstupuje cez vrecká,“ povedal niekoľkokrát, čím poukázal na moc korupcie.
V rámci prípravy na svoju knihu sa Ragona stretol s pápežom Františkom, ktorý ho varoval: „Nikdy nevstupujte do dialógu s diablom, pretože on vždy vyhrá.“ Podľa pápeža diabol klame tým, že ľudí presviedča o dobre, až kým ich nespraví svojimi zajatcami a neuvedie do hlbokej priepasti. František tiež zdôraznil, že diabol sa snaží útočiť na každého vrátane samotných pápežov a biskupov.
V knihe Ragona spomína príbeh rehoľníčky oslobodenej od diabolského posadnutia, počas ktorého diabol hlasom plným nenávisti hovoril o pápežovi Františkovi: „Videli ste, čím všetkým som toho Argentínčana potrápil? Ale on neodchádza, je príliš silný pre mňa.“
Keď sa Ragona pápeža spýtal, či vie o týchto slovách, František odpovedal: „Možno preto, že ho obťažujem modlitbou a tým, že sa držím evanjelia.“ Dodal, že i keď sa diabol teší, keď zhrešíme, nemá žiadnu šancu, ak je prítomná modlitba.
Hoci niektorí pápeži vykonali exorcizmy na diaľku, ako napríklad Pius XII. a svätý Ján Pavol II., v súčasnosti neexistujú dôkazy, že by iní moderní pápeži vrátane Benedikta XVI. a Františka vykonali exorcizmy priamo. Benedikt XVI. síce v roku 2009 po generálnej audiencii požehnal z diaľky troch mladých ľudí, keď boli posadnutí, ale samotný exorcizmus nevykonal.
Svätí pápeži Ján XXIII. a Pavol VI. exorcizmy nevykonávali, aj keď Pavol VI. v roku 1972 varoval, že „dym Satana vstúpil cez trhlinu do Cirkvi“. Pápež František sa taktiež zdržal vykonávania exorcizmov, keďže uprednostňuje, aby sa tejto úlohy zhostili špecializovaní kňazi. Jeho prístup sa zameriava na prevenciu a boj proti zlým pokušeniam prostredníctvom viery a modlitby.
V roku 2014 pápež František uznal Medzinárodnú asociáciu exorcistov, čím ešte viac zdôraznil dôležitosť tohto duchovného boja. Ako poznamenal Ragona, pápežove kázne a verejné vyjadrenia o diablovi predstavujú mocný nástroj v boji proti zlu, ktorý má podporiť veriacich vo využívaní duchovných zbraní, ako sú Božie slovo a adorácia Najsvätejšej sviatosti.
Pápeži počas svojich pontifikátov zdôrazňovali potrebu duchovnej obrany proti Zlému a podporovali kňazov a exorcistov v ich neľahkej misii. Tento boj sa neodohráva len na úrovni rečí, ale aj prostredníctvom konkrétnych činov a modlitieb, ktoré majú za cieľ ochrániť veriacich pred pôsobením Zla.
Na strane druhej treba povedať, že nie všetky prípady sú súce na exorcizmus. Značná časť sa „vyrieši“ cestami klasickej pastorácie, ako je svätá spoveď či pomazanie chorých. V mnohých prípadoch je zároveň nepostrádateľné oficiálne vyjadrenie psychológa alebo psychiatra.
Nezriedka sa totiž stáva, že prosba o exorcizmus je spojená s podvedomou túžbou zbaviť sa vlastnej zodpovednosti. Dotyčnej osobe totiž prináša istý pocit vnútornej úľavy, ak svoj stav môže pripísať výlučne alebo aspoň vo veľkej miere pôsobeniu démona. Každopádne je nevyhnutné citlivé rozlišovanie, ktoré je úzko prepojené s duchovným životom a rozlišovaním kňaza vykonávajúceho službu exorcistu.