V pondelok 24. júna vymenoval pápež František arcibiskupa Georga Gänsweina, dlhoročného osobného sekretára pápeža Benedikta XVI., za apoštolského nuncia pre pobaltské štáty Litvu, Estónsko a Lotyšsko. O menovaní sa špekulovalo už niekoľko mesiacov.
Arcibiskup Gänswein nebol doteraz poverený žiadnou oficiálnou úlohou v Cirkvi, naposledy žil v nemeckej arcidiecéze Freiburg, kam odišiel na základe rozhodnutia pápeža Františka.
Nie je tajomstvom, že medzi arcibiskupom Gänsweinom a pápežom Františkom vládlo určité napätie. Ešte začiatkom roka 2020 bol arcibiskup Gänswein poslaný „na dovolenku“ zo svojho postu prefekta Pápežského domu.
Gänswein, ktorý bol vysvätený na biskupa v roku 2013, vo svojich memoároch s názvom Nič než pravda napísal, že koncom januára 2020 po sérii problémov v súvislosti s knižnou publikáciou kardinála Roberta Saraha mu mal pápež František povedať: „Odteraz zostanete doma. Budete sprevádzať Benedikta, ktorý vás potrebuje, a chrániť ho.“
Nasledovalo niekoľko pokusov arcibiskupa Gänsweina o návrat do aktívnej služby prefekta, no pápež František trval na udržaní status quo. V jednom rozhovore arcibiskup vysvetlil, že dovolenku vníma ako trest, na čo pápež František odpovedal, že to tak nemyslel. Skutočnosť, že médiá to interpretovali takto, bol podľa pápeža Františka ich problém.
Pápež František obvinil Gänsweina v nedávno publikovanom knižnom rozhovore El Sucesor (Nástupca), že kniha Nič než pravda obsahuje „nepravdu“. Navyše načasovanie vydania knihy krátko po smrti Benedikta XVI. bolo „nedostatkom slušnosti a ľudskosti“.
Do Vatikánu sa Gänswein vrátil v januári 2024 pri príležitosti slávenia svätej omše pri prvom výročí smrti Benedikta XVI. So Svätým Otcom Františkom sa vtedy stretol na súkromnej audiencii (3. januára 2024).
Arcibiskup Gänswein sa úlohy nuncia v troch pobaltských krajinách ujme po arcibiskupovi Petarovi Rajičovi, Kanaďanovi bosniansko-chorvátskeho pôvodu, ktorého pápež 11. marca vymenoval za veľvyslanca Svätej stolice v Taliansku a San Maríne. Zatiaľ čo v Litve je približne 75 percent obyvateľov považovaných za katolíkov, v Lotyšsku a najmä v Estónsku sú katolíci v jednoznačnej menšine.