Pri jej mučení konvertovalo 630 ľudí: Svätá mučenica Juliána

Redakcia

Redakcia

Abraham van Merlen: Svätá mučenica Juliána. Zdroj: wikimedia commons, CC BY-SA 4.0
Abraham van Merlen: Svätá mučenica Juliána. Zdroj: wikimedia commons, CC BY-SA 4.0

Gréckokatolícka cirkev si 21. decembra pripomína svätú Juliánu, ktorá sa narodila v roku 285 v Nikomédii (dnes İzmit v Turecku) ako dcéra významného pohana menom Africanus.

Vynikala intelektom a dobrotou srdca, čo ju viedlo k hľadaniu pravdy. Hoci bola zasnúbená s Elúziom, poradcom cisára Maximiána Herkulia (286 – 305), postupne sa odvrátila od pohanských praktík a tajne prijala svätý krst.

Keď nastal čas sobáša, manželstvo s Elúziom odmietla, lebo nechcela zradiť svoju vieru. Jej rozhodnutie narazilo na prudký odpor otca, ktorý ju najprv surovo bil a následne vydal do rúk samotného Elúzia. Ten ju naliehavo prosil, aby si ho vzala za muža, pričom jej sľuboval, že ju nenúti zriecť sa kresťanstva. Juliána však trvala na svojom rozhodnutí, vyhlasujúc, že radšej podstúpi smrť, než by zradila Krista.

Elúzius, rozzúrený jej odmietnutím, dal Juliánu kruto mučiť pred očami zástupu ľudí. Jej telo vystavili nesmiernym mukám, ale po každom mučení sa jej rany zázračne zahojili a získala novú silu od Boha. Tento zázrak zasiahol prítomných a až 500 mužov a 130 žien, inšpirovaných Juliáninou statočnosťou, verejne vyznalo svoju vieru v Krista. Títo noví kresťania následne prijali krst krvi, keďže boli ihneď popravení.

Elúzius, neschopný zlomiť Juliáninu vieru, ju nakoniec odsúdil na smrť sťatím. Juliána prijala rozsudok s radosťou, považujúc ho za dar od Boha, ktorý jej umožní získať korunu mučeníctva. Popravili ju v roku 304. Spolu s ňou mučili a sťali aj Barboru, ktorú popravil jej vlastný otec.

Po Juliáninej smrti sa úcta k nej rýchlo rozšírila. Jej relikvie boli podľa podania prenesené z Nikomédie do juhotalianskeho regiónu Kampánia vďaka senátorke Sofii. Už v 6. storočí sa svätá Juliána tešila veľkej úcte v meste Cuma, odkiaľ sa jej kult rozšíril aj do neďalekého Neapola.

V roku 1207 jej relikvie preniesli do Neapola, kde jej zasvätili viacero chrámov. Jeden z najstarších zachovaných prejavov úcty k svätej Juliáne je freska z 9. storočia, ktorá sa nachádza v Januáriových katakombách.

Svätá Juliána inšpirovala aj literárne diela. V 8. storočí vznikol anglosaský básnický epos o jej živote pripisovaný autorovi menom Cynewulf.

Veriaci sa na svätú Juliánu obracajú aj touto modlitbou:

Svätá Juliána, panna a mučenica, pros za nás, aby sme s rovnakou odvahou dokázali stáť pri Kristovi v každej skúške života a svojím svedectvom privádzali ostatných k svetlu viery. Amen.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk
DoKostola.sk - Pri jej mučení konvertovalo 630 ľudí: Svätá mučenica Juliána

Na našej webovej stránke používame cookies, aby sme optimalizovali obsah na základe očakávaní používateľov. Nezbierame žiadne citlivé údaje.