Diecézy a eparchie na Slovensku otvorili Jubilejný rok v nedeľu 29. decembra. Spojený bude s osobitným putovaním do katedrál (alebo konkatedrál) a slávením Eucharistie s biskupmi (alebo delegátmi). Vyplýva to z buly Nádej nezahanbuje o vyhlásení Jubilejného roka, ktorý potrvá do 28. decembra 2025.
Pápež František v bule stanovil, že „v nedeľu 29. decembra 2024 budú diecézni biskupi vo všetkých katedrálach a konkatedrálach sláviť svätú Eucharistiu ako slávnostné otvorenie Jubilejného roka podľa rituálu, ktorý bude pripravený na túto príležitosť“.
Na Slovensku bolo určených 82 jubilejných chrámov, kde budú mať veriaci príležitosť získať úplné odpustky. Najviac jubilejných chrámov, 12, sprístupní Trnavská arcidiecéza. Počas Jubilejného roka sa uskutoční aj národná púť do Ríma v dňoch 3. – 6. apríla. Jubilejná púť gréckokatolíkov zo Slovenska bude v dňoch 24. – 27. októbra.
Slovenskí biskupi povzbudili veriacich k sláveniu Jubilejného roka viacerými spôsobmi.
„Jubilejný rok je príležitosťou zbaviť sa bremena neodpustenia, rôznych podlžností a zranení, ktoré zaťažujú naše srdce a napĺňajú nás smútkom a beznádejou. Pán z nás nechce Božích otrokov, ale aby sme boli tým, čím naozaj sme – Boží synovia a dcéry –, a aby sme žili v radosti a pokoji toto svoje povolanie,“ povedal predseda Komisie pre prípravu Jubilea 2025 Mons. František Trstenský.
Spišský diecézny biskup zároveň ponúkol návod, ako pri putovaní počas Jubilejného roka nezostať len obyčajnými turistami. „V Starom zákone sa pre návštevu Jeruzalemského chrámu používal výraz ‚postaviť sa pred Pána‘. Toto je jediný správny postoj, ako mýtnik v chráme, ktorý prosí: ‚Bože, buď milostivý mne hriešnemu.‘“
Nitrianski biskupi napísali pri tejto príležitosti svojim veriacim Pastiersky list, v ktorom ich upriamujú k nádeji, citujúc zaujímavý obraz katolíckeho básnika Charla Péguyho. „Podľa neho viera, nádej a láska sú ako tri sestry. Dve sú staršie a jedna je maličká. Kráčajú po ulici, držiac sa za ruky: po bokoch sú dve staršie – Viera a Láska – a malé dievčatko menom Nádej kráča uprostred nich. Každý, kto ich vidí, si myslí, že tie dve vedú tú malú uprostred. Ale mýlia sa! Je to ona, ktorá obe podopiera. Pretože ak chýba nádej, všetko sa skončí.“ Upriamiť svoju pozornosť na nenápadné znamenia nádeje počnúc Betlehemským dieťaťom je podľa hierarchov vhodný spôsob slávenia Jubilea.
„Prajem si, aby sme využili tento Svätý rok ako príležitosť na prijatie a ohlasovanie Božieho milosrdenstva a dobroty, na ktoré čaká svet, osobitne ľudia vylúčení na okraj spoločnosti. Nech Božia láska zvíťazí medzi nami a prinesie do vzťahov a národov vytúžený mier,“ vyjadril želanie na prahu Jubilea predseda KBS a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.
Jubilejné roky slávi Katolícka cirkev každých 25 rokov. Okrem týchto riadnych poznáme aj mimoriadne Sväté roky. Jedným z posledných takýchto rokov bol Mimoriadny Svätý rok Božieho milosrdenstva v roku 2016.
Jedným z vonkajších prejavov Jubilejného roka je otvorenie Svätej brány na štyroch patriarchálnych bazilikách v Ríme: na Bazilike svätého Petra vo Vatikáne, Bazilike svätého Pavla za hradbami, Bazilike Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore) a Bazilike svätého Jána v Lateráne.
Prvým Jubilejným rokom bol rok 1300, ktorý vyhlásil pápež Bonifác VIII. V roku 1350 pápež Klement VI. rozhodol, že Jubilejný rok sa bude sláviť každých sto rokov. Od roku 1470 vďaka bule pápeža Pavla II. slávime Jubilejný rok každé štvrťstoročie. Ten aktuálny je tak 27. riadnym Jubilejným rokom.
(TK KBS)