V dňoch 30. januára – 1. februára 2026 Slovensko navštívi arcibiskup Mons. Paul Richard Gallagher, sekretár pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami Svätej stolice. Mons. Gallagher, ktorý v podstate zastáva funkciu ministra zahraničných vecí Vatikánu, príde na Slovensko na pozvanie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraja Blanára.
Návšteva sa uskutoční pri príležitosti 25. výročia Základnej zmluvy medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou, ktorá platí od roku 2001. Zmluva predstavuje právny rámec vzťahov medzi štátom a Katolíckou cirkvou na Slovensku a upravuje otázky náboženskej slobody, slobody svedomia a postavenia Cirkvi v spoločnosti. Po štvrťstoročí jej platnosti je to príležitosť nielen pripomenúť si historický míľnik, ale aj viesť odbornú diskusiu o možnostiach ďalšieho rozvoja týchto vzťahov.
Dôležitou súčasťou návštevy je sympózium organizované pri príležitosti 25. výročia Základnej zmluvy. Sympózium, ktorého organizátormi sú Apoštolská nunciatúra na Slovensku, Ústav kánonického práva Právnickej fakulty UK a Konferencia biskupov Slovenska, sa uskutoční 31. januára od 9:00 do 12:00 na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vytvorí priestor na reflexiu významu zmluvy, jej aktuálnosti a výziev do budúcnosti. Bude otvorené verejnosti, avšak je potrebné vopred sa prihlásiť prostredníctvom QR kódu.
Sympózium bude moderovať arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, košický eparchiálny biskup. Po úvodných príhovoroch Mons. Paula Richarda Gallaghera a Marka Eštoka, štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, odznejú dve odborné prednášky. Prof. Vincenzo Buonomo z Pápežskej lateránskej univerzity v Ríme, jeden z popredných svetových expertov vo svojom odbore, sa bude venovať vzťahu medzi kánonickým a medzinárodným právom. Prof. Marek Šmid, ktorý sa podieľal na príprave zmluvy, prednesie prednášku o význame Základnej zmluvy pre ochranu slobody náboženstva a slobody svedomia na Slovensku.
Sympózium je dôležitým vkladom do verejnej diskusie, pretože o Základnej zmluve medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou a panuje množstvo predsudkov a nepresných tvrdení.






