Nezriedka nás stretávajú situácie, ktoré preskúšajú našu vnútornú silu a schopnosť odpustiť. Príbeh Beniamina Zuncheddu, pastiera zo Sardínie, ktorý strávil neuveriteľných 33 rokov vo väzení za zločin, ktorý nespáchal, je svedectvom nielen o nespravodlivosti, ale aj o sile ľudského ducha a viery.
Všetko sa to začalo v roku 1991, keď na farme v provincii Cagliari došlo k trojnásobnej vražde. Obeťami boli Gesuino Fadda, majiteľ farmy, jeho syn Giuseppe a pastier Ignazio Pusceddu. Štvrtou obeťou mal byť Luigi Fin, zať zavraždeného majiteľa farmy, ktorý neskôr ako vraha identifikoval Beniamina Zuncheddu. V čase svojho zatknutia mal Beniamino 26 rokov.
Falošné obvinený
Svedok pôvodne tvrdil, že vraha nevidel. Oveľa neskôr vyšlo najavo, že táto identifikácia bola zmanipulovaná policajtom, ktorý Finovi podstrčil fotografiu Beniamina Zuncheddu a naznačil, že práve on je vinníkom. Svedectvo tohto jediného preživšieho viedlo k tomu, že Zuncheddu bol v roku 1992 odsúdený na doživotný trest.
Nasledovalo obdobie nesmierneho utrpenia. Vo väzení Zuncheddu čelil neľudským podmienkam, pričom sa často delil o malú celu s viacerými spoluväzňami, niekedy až s jedenástimi. Napriek tomu, že podmienky boli kruté, Zuncheddu si dokázal zachovať vnútornú silu a našiel v sebe schopnosť pomáhať iným väzňom, ktorí na tom boli ešte horšie ako on. Súčasne sa neustále snažil dokázať svoju nevinu.
Stretnutie s pápežom Františkom
Obrat v živote Beniamina Zuncheddu prišiel až po desaťročiach právnych bitiek, keď bol nakoniec v januári tohto roka zbavený všetkých obvinení. Príbeh aktuálneho šesťdesiatnika sa stal symbolom najväčšieho justičného omylu v moderných dejinách Talianska. Aj napriek tomu, že sa dočkal oslobodenia, premárnené roky a nespravodlivosť ho hlboko poznačili.
V piatok 23. augusta sa Zuncheddu stretol s pápežom Františkom na súkromnej audiencii v knižnici Apoštolského paláca vo Vatikáne. Toto stretnutie bolo pre Beniamina Zuncheddu istým zadosťučinením a vrcholom jeho veľmi dlhej cesty za spravodlivosťou.
Pri tejto príležitosti predstavil pápežovi knihu, ktorú napísal spoločne so svojím právnikom a ktorá nesie názov Io sono innocente (Som nevinný). Kniha zachytáva jeho tragické skúsenosti a veľké trápenie vo väzení, ale zároveň aj jeho vieru v Boha a lásku k rodine, ktorá mu pomohla prežiť.
Pápež František počas stretnutia vyjadril Beniaminovi Zuncheddu svoj obdiv za jeho odvahu a schopnosť odpustiť tým, ktorí mu ublížili. Zuncheddu sám povedal, že odpustil človeku, ktorý ho pôvodne označil za vraha, a hoci to nebolo jednoduché, viera v Boha mu dala silu odpustiť.
Po svojom oslobodení sa Zuncheddu vrátil do rodného mestečka Burcei na Sardínii, kde ho privítali ako hrdinu. Pre Beniamina Zuncheddu však návrat do normálneho života nebol jednoduchý. Ako sám povedal, cíti sa ako dieťa, ktoré sa musí učiť chodiť. Svet, ktorý poznal, sa zmenil – nové technológie, nová mena a nové výzvy.
Príbeh Beniamina Zuncheddu hovorí tak o nespravodlivosti, ako aj o sile ľudského ducha. Jeho schopnosť odpustiť obrovskú krivdu, ktorá ho obrala o 33 rokov života, je inšpiráciou v dobe, keď je okolo nás veľa nenávisti, hnevu a nespravodlivosti.
Beniamino Zuncheddu dokázal nájsť v temnote tohto zla svetlo viery, nádeje a odpustenia – Božie svetlo.
(vaticannews)