Termín rozlúčkovej svätej omše viedenského arcibiskupa kardinála Christopha Schönborna OP je už niekoľko mesiacov naplánovaný na 18. januára. Hlas odchádzajúceho viedenského arcibiskupa však ani po troch desaťročiach v úrade neslabne v prospech tých, ktorý hlas nemajú. Potvrdil to aj v predvianočnom rozhovore pre spravodajskú reláciu Zeit im Bild rakúskej televízie ORF.
K nedostatočnej ochrane nenarodených detí v Rakúsku sa kardinál doslova vyjadril: „Je faktom, že začiatok života je ohrozený v celej Európe. Musíte to pomenovať jasne. Ak to chcete povedať veľmi otvorene: stromy vo Viedni sú lepšie chránené ako nenarodené deti.“
Kardinál mal konkrétne na mysli viedenský zákon o ochrane stromov, podľa ktorého všetky stromy s obvodom kmeňa 40 centimetrov požívajú zákonnú ochranu pred odstránením.
Na druhej strane je potrat nenarodeného dieťaťa v prvých troch mesiacoch tehotenstva podľa súčasnej rakúskej legislatívy beztrestný. Odborníci odhadujú počet potratov v Rakúsku na približne 30- až 40-tisíc ročne.
V rozhovore sa kardinál vyjadril aj k otázke možnosti svätenia žien, pričom sa odvolal na 2000-ročnú tradíciu Cirkvi, „ktorá napokon siaha až k Ježišovi. Zmena si vyžaduje veľa sebavedomia.“ Viedenský arcibiskup v tejto otázke vyzval k ohľaduplnosti. To, čo sa dnes zdá „pravdepodobné“, „nemusí byť nevyhnutne správnou cestou“.
V rozhovore kardinál dostal aj otázku, či vzhľadom na počet ľudí, ktorí opúšťajú Cirkev, by sme nemali „vyslať signály“ napríklad prostredníctvom otvorenej cesty ku kňazstvu pre ženy. Kardinál Schönborn odpovedal, že „ovečky utekajú aj od anglikánov a evanjelikov, ktorí toto všetko majú. Očividne to nemôže byť len v tom. Inak by museli byť protestantské kostoly plné.“
Viedenský arcibiskup zdôraznil, že nie je ani „konzervatívny, ani progresívny: Dúfam, že som katolík a som kresťan. K tomu patrí aj ohľaduplnosť k tomu, čo generácie pred nami považovali za podstatné a dôležité.“ Pápež Ján Pavol II. už vylúčil vysviacku žien vo svojom apoštolskom liste Ordinatio sacerdotalis z roku 1994, pričom zdôraznil, že „Cirkev nijako nemá moc udeľovať kňazskú vysviacku ženám a že toto rozhodnutie majú s definitívnou platnosťou prijať všetci veriaci Cirkvi“ (4).
(CNA, ORF)