Sviatok Najsvätejšieho mena Panny Márie sa v liturgickom kalendári Rímskokatolíckej cirkvi slávi 12. septembra ako fakultatívna (ľubovoľná) spomienka.
Dobová aramejská podoba mena Mária sa vyskytovala vo forme Mariam. Vychádza z koreňa merur, ktorý znamená horkosť. Tento význam nájdeme napríklad v starozákonnom príbehu o Noemi, ktorá po strate manžela a dvoch synov povedala: „Nehovorte mi už Noemi (Sladká), ale volajte ma Mara (Horká), lebo veľkú trpkosť mi dal skúsiť Všemohúci.“ (Rút 1,20)
Raní kresťanskí spisovatelia dávali Márii rôzne interpretácie mena ako „horké more“, „myrha mora“, „osvietená“ a najmä „Morská hviezda“ (Stella Maris). Táto posledná interpretácia bola obzvlášť obľúbená. Svätý Hieronym vidí v mene Mária význam pani, ktorý odvádza z aramejského slova mar, teda pán. Svätý Ján Eudes napísal zaujímavé meditácie o sedemnástich interpretáciách mena Mária, ktoré pochádzajú z diel cirkevných otcov a významných teológov.
Meno Panny Márie sa nachádza v modlitbe Zdravas Mária, ktorá je jednou z najčastejšie používaných modlitieb v katolíckej tradícii. V Ríme sa tiež nachádza kostol Santissimo Nome di Maria al Foro Traiano, ktorý je zasvätený Najsvätejšiemu menu Panny Márie.
Medzi najznámejších podporovateľov úcty k menu Panny Márie patria svätý Anton Paduánsky, svätý Bernard z Clairvaux a svätý Alfonz Mária de’ Liguori. Rôzne rehoľné rády, ako napríklad cisterciáni a serviti, dávajú svojim členom meno Mária ako súčasť ich rehoľného mena na znak úcty a zverenia sa pod jej ochranu.
Sviatok Najsvätejšieho mena Panny Márie začal ako lokálna oslava v roku 1513 v španielskom meste Cuenca, kde sa slávil 15. septembra. V roku 1587 pápež Sixtus V. presunul oslavu na 17. september. Neskôr v roku 1671 bol sviatok rozšírený na celé Španielsko a postupne sa rozšíril aj do Neapolského kráľovstva.
Dôležitý historický moment nastal v roku 1683, keď poľský kráľ Ján Sobieski prišiel na pomoc Viedni, ktorú obliehali osmanskí Turci. Pred bitkou Sobieski zveril svoje vojsko pod ochranu Panny Márie. Po víťazstve nad Turkami pápež Inocent XI. na znak vďaky ustanovil sviatok Najsvätejšieho mena Panny Márie na nedeľu v oktáve Narodenia Panny Márie. Po reforme pápeža Pia X. v roku 1911 bol sviatok presunutý na 12. september, aby sa ponechalo slávenie nedele ako Pánovho dňa.
Hoci bol sviatok po Druhom vatikánskom koncile v roku 1969 odstránený zo všeobecného cirkevného kalendára, stále zostal uznávaný v liturgii rímskeho obradu. V roku 2002 pápež Ján Pavol II. obnovil tento sviatok v rámci všeobecného cirkevného kalendára.
O úcte mena Panny Márie na Slovensku svedčí aj fakt, že na našom území nájdeme 35 kostolov s týmto patrocíniom.
Sviatok Najsvätejšieho mena Panny Márie je dňom, keď si veriaci pripomínajú nespočetné milosti a výsady, ktoré Panna Mária získala od Boha, a zároveň bohaté milosti, ktoré skrze ňu veriaci prijímajú. Zároveň je sviatok spomienkou na účinný príhovor Božej Matky v konkrétnych dejinných situáciách, ktoré boli dôležitými výhybkami pre nasledujúci vývoj európskeho prostredia.