13. mája sme na našom portáli uverejnili sériu článkov o mariánskych zjaveniach vo Fatime. Najmä takzvané tretie fatimské posolstvo zostalo dlhšiu dobu ukryté pred verejnosťou. Práve s ním sa spája mrazivý príbeh, ktorý sa odohral 2. mája 1981.
Tajomstvo zapísala vizionárka Lucia. Bola jedným z troch detí, ktorým sa v roku 1917 vo Fatime zjavila Panna Mária. Vo svojich pamätiach z roku 1941 zaznamenala, že im Božia Matka zverila tri tajomstvá. Dve z nich sa dostali na verejnosť, no tretie nie.
Zapísala ho a dala biskupovi so žiadosťou, aby ho doručil pápežovi a aby bolo zverejnené v roku 1960. Vatikán tak však urobil až o 40 rokov neskôr, čo malo za následok množstvo špekulácií a nepodložených fabulácií.
Jedným z tých, ktorí už nechceli dlhšie čakať, bol 55-ročný Austrálčan Laurence James Downey. V roku 1981 cestoval lietadlom z Dublinu do Londýna. Na palube bolo 113 cestujúcich. Downey sa polial benzínom, ktorý mal ukrytý na toalete, a vyhrážal sa, že zabije všetkých pasažierov. Okrem toho mal pri sebe dve ampulky, o ktorých tvrdil, že sú naplnené kyanidom.
Vtrhol do kokpitu a nariadil pilotom, aby nepristávali v Londýne, ale pokračovali do Teheránu. Kapitán lietadla únoscu presvedčil, že na 5 000 km dlhý let musia natankovať, a tak pristáli na letisku Le Touquet v severofrancúzskej Normandii. Tam prinútil pilota vyhodiť z okna kokpitu deväťstranové vyhlásenie, v ktorom opisoval dôvod únosu lietadla. Požadoval, aby jeho manifest s rozsahom 3 500 slov uverejnili najčítanejšie írske noviny Irish Independent.
Jeho požiadavka znela vskutku bizarne: Pápež Ján Pavol II. má odhaliť tretie fatimské tajomstvo. Krátko nato bol Downey spacifikovaný a zatknutý francúzskou políciou. Austrálčan bol v mladosti trapistickým mníchom, no z rádu ho prepustili pre fyzické napadnutie predstaveného. Neskôr pracoval ako turistický sprievodca vo Fatime, založil si rodinu, lenže aj tú opustil a až do únosu lietadla žil sám.
Jeho nedočkavosť v kombinácií s násilím mu napokon vyniesli odsúdenie na päť rokov vo francúzskom väzení. Z uloženého trestu si odpykal 16 mesiacov a následne bol deportovaný do Austrálie.
Tento incident upadol do zabudnutia možno aj preto, že ho zatienila iná udalosť. Iba o jedenásť dní neskôr spáchal Mehmet Ali Ağca vo Vatikáne atentát na pápeža Jána Pavla II. Práve ten mal byť súčasťou neskoršej interpretácie spomínaného tretieho fatimského posolstva.
Keď teda Laurence Downey násilne požadoval jeho odhalenie, netušil, že o pár dní dôjde k jeho čiastočnému naplneniu. Na dôvažok, zverejnenie tretieho fatimského posolstva požadoval počas súdneho procesu aj atentátnik Ali Ağca.
Božie cesty sú síce často nevyspytateľné, ale ľudské rozhodnutia sú ešte častejšie nepochopiteľné. Downey sa odhalenia tretieho fatimského posolstva síce dočkal 26. júna 2000, no podľa vlastných slov ho obsah tohto tajomstva neurobil šťastným. Tento potenciál ukrýva iné tajomstvo. To, ktoré pri každej svätej omši označujeme ako tajomstvo viery. Kvôli tomuto tajomstvu nemusíme unášať lietadlá. Stačí, že sa ním necháme uniesť my sami.