Rímskokatolícka cirkev si 13. mája pripomína prvé zo šiestich zjavení Panny Márie vo Fatime, portugalskej dedinke, ktorá sa v roku 1917 stala dejiskom jedného z najsilnejších mariánskych posolstiev 20. storočia. 13. mája sa v údolí Cova da Iria desaťročnej Lucii dos Santos, jej deväťročnému bratancovi Františkovi a sedemročnej sesternici Hyacinte Martovcom zjavila „žena žiarivejšia než slnko“. Vždy trinásteho dňa v mesiaci sa zjavenie opakovalo od mája do októbra a Mária sa predstavila ako Kráľovná posvätného ruženca.
Na pozadí krvavej prvej svetovej vojny Božia Matka vyzvala malých vizionárov, aby sa denne modlili ruženec, konali pokánie a obetovali sa za obrátenie hriešnikov a za mier. Deti prijali výzvu doslova: v horúčavách nepili vodu, okolo pása si sťahovali hrubé povrazy a v modlitbe ruženca našli kľúč ku každodennému pokoju.
Májové zjavenie prinieslo jednoduché slová: „Nebojte sa, neublížim vám. Prišla som z neba. Modlite sa ruženec každý deň, aby ste vyprosili svetu pokoj a skončenie vojny.“
Počas júnového zjavenia Mária predpovedala, že František a Hyacinta budú čoskoro povolaní do neba, zatiaľ čo Lucia zostane dlhšie, aby šírila úctu k jej Nepoškvrnenému Srdcu.
V júli zverila Bohorodička deťom takzvané tri fatimské tajomstvá: víziu pekla, proroctvo o druhej svetovej vojne a utrpení Cirkvi, ak sa svet neobráti. Tiež požiadala o zasvätenie Ruska jej srdcu a o pobožnosť prvých sobôt. Tretie tajomstvo, obraz mučeníctva Cirkvi a „bieleho biskupa“ kráčajúceho medzi mŕtvymi, Svätá stolica zverejnila až v roku 2000.
V auguste starosta Artur Santos, znepokojený náboženským rozruchom, deti uväznil a podrobil vypočúvaniu. Mária sa deťom ukázala o šesť dní neskôr 19. augusta vo Valinhos a potvrdila, že plán záchrany sveta pokračuje.
Posledné zjavenie sa udialo 13. októbra. Sedemdesiattisíc ľudí, medzi nimi novinári a fotografi, sa zišlo na mieste zjavení po prísľube, že Pani z neba ukáže znamenie. V lejaku sa obloha napoludnie roztrhla a slnko – podľa tisícov svedkov – sa rozžiarilo jasnou aureolou, rotovalo, menilo farby a zdanlivo sa rútilo k zemi, aby sa napokon vrátilo na oblohu. Tento „zázrak slnka“ poskytol triezvym reportérom materiál na senzačné titulky, zatiaľ čo veriaci v ňom videli potvrdenie pravosti zjavení. Niektorí skeptici neskôr hľadali prirodzené vysvetlenia od hromadnej sugescie po atmosférické javy. Tento slnečný zázrak, zaznamenaný aj neveriacimi reportérmi, uznal biskup Leiry-Fatimy, keď v roku 1930 vyhlásil zjavenia za hodnoverné a povolil ich verejnú úctu.
Svätý Otec Pius XII. potom zasvätil svet Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie a pápež Ján Pavol II. po atentáte 13. mája 1981 pripísal svoje prežitie práve jej materinskej ochrane: „Matkina ruka viedla guľku.“ O rok neskôr priniesol do Fatimy túto guľku, kde bola vsadená do jej koruny.
František zomrel na tzv. španielsku chrípku v roku 1919, Hyacinta o rok neskôr. Deti blahorečené pápežom Jánom Pavlom II. vo Fatime 13. mája 2000 vyhlásil pápež František 13. mája 2017 (na 100. výročie prvého zjavenia) rovnako vo Fatime za sväté, čím sa stali historicky najmladšími svätými, ktorí nezomreli ako mučeníci. Lucia vstúpila ku karmelitánkam v Coimbre a zomrela 13. februára 2005. Pápež Benedikt XVI. otvoril jej beatifikačný proces a v roku 2023 bola vyhlásená za ctihodnú.
Kardinál Joseph Ratzinger pri zverejnení tretieho tajomstva zdôraznil, že jadrom fatimského odkazu je „modlitba ako cesta spásy pre duše, obrátenie a pokánie“. Mariánske zasvätenie sa Nepoškvrnenému Srdcu má priviesť ľudí späť ku Kristovi.
Na Slovensku nám jej výzvu pripomína 13 kostolov zasvätených Panne Márii Fatimskej a 72 chrámov dedikovaných Ružencovej Panne Márii. Veriaci sa v 13. deň v mesiaci stretávajú na fatimských sobotách, modlia sa ruženec podľa želania Božej Matky.
„Keď Panna Mária vo Fatime prisľúbila, že jej Nepoškvrnené Srdce zvíťazí, nehovorila o politickej sile, ale o triumfe milosti nad ľudským hriechom. Jej materinské srdce, otvorené pre Boha, je silnejšie než zbrane a ideológie,“ zdôraznil kardinál Ratzinger.
Fatima teda zostáva aktuálna: pozýva ku každodennej modlitbe ruženca, k zadosťučineniu a k dôvere, že uprostred otrasov dejín Boh drží svet v rukách a jeho milosrdná láska má posledné slovo.