Od 2. do 27. októbra bude vo Vatikáne záverečné zasadnutie Synody o synodalite. Synoda nie je len administratívnym úkonom či nejakým formálnym cirkevným zhromaždením. Synoda je časom modlitby, v jej centre má byť Duch Svätý, Božie slovo. Je to čas, keď má Cirkev príležitosť prosiť Boha o odpustenie hriechov.
Aj takéto myšlienky sa spájajú so Synodou, ktorá je nepochybne najdôležitejšou udalosťou univerzálnej Cirkvi v aktuálnom období. Synodálnu cestu otvoril Svätý Otec František v októbri 2021.
Duchovnou prípravou prejdú všetci účastníci Synody, ktorej budú predchádzať duchovné cvičenia pod taktovkou dominikána Timothyho Radcliffa, benediktínky Ignazie Angeliniovej a kamaldulského mnícha Mattea Ferrariho.
Príprava vyvrcholí tzv. kajúcou vigíliou 1. októbra v Bazilike svätého Petra a predsedať jej bude pápež František. Práve kajúca vigília vzbudila najväčší záujem médií, novinárov i samotných účastníkov.
Témou kajúcej pobožnosti budú aj svedectvá ľudí, ktorí trpeli či už ako obete zneužívania, alebo boli obeťami vojny, a rezonovať má aj hriech ľahostajnosti voči migrantom.
Spoločenstvo bude osobitne vyznávať hriech proti mieru, hriech proti stvorenstvu, hriech proti domorodým etnikám, hriech proti migrantom, hriech zneužívania, hriech proti ženám, rodine, mladým ľuďom, hriech učenia používaného ako skala na kameňovanie iných, hriech proti chudobe, hriech proti synodalite – nedostatok načúvania, spoločenstva a účasti všetkých.
Na záver pápež v mene všetkých veriacich vysloví prosbu o odpustenie adresovanú Bohu a sestrám i bratom celého ľudstva.
Súčasťou Synody bude aj ekumenická modlitba, ktorá sa bude konať večer 11. októbra. Tento dátum je príznačný: je to totiž dátum, keď sa pred 62 rokmi začal Druhý vatikánsky koncil.
Čo sa týka počtu členov Synody, kardinál Hollerich oznámil, že na synodálnom stretnutí bude počet členov s hlasovacím právom 368, z toho 272 biskupov a 96 nebiskupov.
Oproti prvému zasadnutiu Synody sa niekoľko členov vymenilo. Dôvodom boli zdravotné ťažkosti alebo osobná žiadosť. Treba zdôrazniť, že Svätý Otec nevymenil ani jedného účastníka Synody.
Na Synode potvrdili svoju účasť aj dvaja biskupi z Číny.
Cieľom Synody je riešiť aktuálne výzvy, neodsúvať veci nabok a vôľa pomôcť urobiť Cirkvi krok vpred. Plody Synody o synodalite je podľa Vatikánu možné vnímať už dnes.