Vo Vatikáne je síce deň volieb pápeža štátnym sviatkom, no pápež František okolo svojho jubilea 13. marca doposiaľ veľa rozruchu nerobil. Iba raz, na desiate výročie 13. marca 2023, celebroval svätú omšu pri tejto príležitosti v kaplnke Domu Svätej Marty.
Na pápeža pri tejto príležitosti nezabudli ani naši biskupi a k výročiu jeho zvolenia mu zaslali blahoprajný list.
Tento rok vládne vo Vatikáne v deň výročia určitá nervozita. Pápež je už takmer mesiac mimo úradu. Vatikánska tlačová kancelária denne informuje o tom, čo Svätý Otec robí. Médiá prinášajú správy o tom, že 88-ročný pacient raňajkoval a modlil sa, že podstupuje fyzioterapiu, dostáva lieky a kyslík – a že počas štyroch týždňov v Nemocnici Gemelli už vymenoval viac než 30 biskupov.
Na otázky o prepustení pápeža z nemocnice a jeho návrate do úradu však nedostávajú žiadne konkrétne odpovede. „Lekári sú dostatočne vágni, pokiaľ ide o dátum,“ vysvetľuje hovorca Vatikánu Matteo Bruni komunikačnú stratégiu lekárskeho tímu vedeného rímskym internistom Sergiom Alfierim.
Nie sú to však len zdravotníci, ktorí sa v súčasnosti snažia riadiť chúlostivú komunikáciu na tému pápežovho návratu. Vatikánsky štátny sekretariát filtruje každé slovo a zabezpečuje, aby na verejnosť nepreniklo nič, čo by mohlo podnietiť neprimerané očakávania. Jedinými ľuďmi z Vatikánu, ktorí so Svätým Otcom oficiálne komunikujú, sú kardinál štátny sekretár a jeho substitút. Podľa Vatikánu ho informovali a s jeho súhlasom vybavili najnaliehavejšie úradné záležitosti.
Ani Štátny sekretariát však nie je schopný kontrolovať členov kolégia kardinálov a vatikanistov nielen v talianskych médiách. A tak v týchto dvoch sférach vznikajú stále nové, vzrušujúce debaty. Jedna z nich sa točí okolo témy rezignácie. Niektorí kardináli ako Talian Gianfranco Ravasi alebo Francúz Jean-Marc Aveline vyhlásili, že rezignácia by bola mysliteľná, ak by pápež už fyzicky nebol schopný výkonu úradu.
Iní takýto krok takmer kategoricky vylúčili vrátane konzervatívcov, ako je nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller, ale aj reformátorov ako Talian Matteo Zuppi. Zazneli rôzne interpretácie pápežovho ťažkého utrpenia. Kým niektorí ho prirovnávali k utrpeniu Krista na kríži, ako napríklad poľský kardinál Stanislaw Dziwisz, Švajčiar Kurt Koch hovoril celkom ľudsky o „náročnom procese“.
Medzitým sa v talianskych médiách začala ďalšia diskusia. Dôvodom bolo vyhlásenie Vatikánu, v ktorom sa uvádza, že pápežov byt v Dome Svätej Marty sa momentálne neprerába tak, aby bol vhodný pre 88-ročného muža s chronickým respiračným ochorením. Odvtedy sa špekuluje, či sa pápež ešte niekedy vráti do Vatikánu.
Taliansky denník Il Secolo d’Italia uvádza ako alternatívu návrat do pápežského bytu pri Bazilike Santa Maria Maggiore, o ktorom sa doteraz veľa nehovorilo. Tento byt bol pred časom v rámci rozsiahlej rekonštrukcie vybavený medicínskym zariadením pre prípad pápežovho vážneho zdravotného stavu.
Z týchto drobných kúskov mozaiky si denník vyskladal svoj obraz. Podľa novín pápež František, podobne ako jeho predchodca Benedikt XVI., tak už pripravuje svoj domov dôchodcov na čas po odchode do dôchodku.
Vatikán by mohol takéto špekulácie ukončiť ohlásením pápežovho návratu do Vatikánu na Veľkú noc (20. apríla). To však lekári zatiaľ nepripúšťajú.
Veď v konečnom dôsledku scenár píše Niekto úplne iný.
(KNA)