Menej ako jedno percento obyvateľov Grónska sú katolíci. Takmer nikto z nich nepatrí k domorodému obyvateľstvu, ktoré etnicky tvoria Inuiti a Dáni. Podobne ako na Islande, aj v Grónsku sú mnohí katolíci robotníci z tropických krajín, Filipín či Vietnamu, ale aj iných európskych a ázijských krajín, ktorí si našli prácu v polárnych oblastiach.
Na celom ostrove, ktorý je najväčším závislým územím na svete, je len jedna katolícka farnosť – Farnosť Krista Kráľa v hlavnom meste Nuuk, ktorá spadá Kodanskú diecézu. Farnosť je malá, ale živá. Po nedeľnej svätej omši farníci a kňaz sa spoločensky stretávajú pri káve, čaji a ázijskom jedle.
Najväčší ostrov na svete s rozlohou vyše 2 000 000 km2 a len 57 000 obyvateľmi je tradične protestantsko-luteránsky. Dánska národná cirkev založila diecézu v Grónsku v roku 1993.
Nie je s určitosťou známe, kedy sa na ostrove začalo kázanie evanjelia. Isté je len to, že prvé kresťanské komunity sa tu usadili už v stredoveku, pravdepodobne zo severných oblastí Európy, ktoré napadli Vikingovia. V 12. storočí bola v Grónsku založená diecéza Garðar, ktorá však mala krátke trvanie pre takzvanú malú dobu ľadovú. Extrémne teploty zdecimovali obyvateľstvo a až v 18. storočí sa na ostrov vrátili protestantské kongregácie z rôznych krajín severnej Európy.
Prví katolíci sa znovu objavili až v minulom storočí. Farnosť v Nuuku bola založená v roku 1958, ale o niekoľko rokov skôr to boli Američania, ktorí obnovili katolicizmus na ostrove. V roku 1953 Spojené štáty kúpili od dánskej vlády pozemok na vybudovanie leteckej základne, čo prinútilo tam žijúcich Inuitov presťahovať sa o 110 kilometrov ďalej na sever, kde je dnes dedina Qaanaaq.
Napriek získaniu územia boli suverénne práva Grónska vo vojenskej zóne prevádzkovanej USA zachované, takže USA musia platiť za „dočasný prevod suverenity“ „nájomné“ vo výške 300 miliónov dolárov ročne za používanie základne. Základňa má niekoľko stoviek členov vojenského personálu (aktuálne 235), medzi ktorými je niekoľko katolíkov.
Okrem kňazov Kodanskej diecézy má pastoráciu v Grónsku na starosti aj Rád menších bratov konventuálov, z ktorého pochádza aj farár Farnosti Krista Kráľa v Nuuku. Misia v spolupráci s vojenským ordinariátom USA poskytuje pastoračnú starostlivosť aj katolíkom umiestneným na americkej vojenskej základni.
Pred františkánmi farnosť v Nuuku viedli kňazi z Inštitútu vteleného Slova. Predtým od roku 1980 v misii Nuuk pôsobili aj sestry z Bratstva malých sestier Ježišových. V malých dedinkách pri fjordoch alebo vo vnútrozemí, kde nie sú pietne miesta, sa sväté omše slúžia v domácnostiach podľa vzoru prvých kresťanských spoločenstiev – všetko vďaka dánskym kňazom, ktorí letia dve hodiny k týmto farníkom, s ktorými každú nedeľu slávia svätú omšu. Títo ľudia našli prácu na okraji planéty, uprostred polárnych teplôt a snehu. Pochádzajú z krajín, ktoré sa často nachádzajú v trópoch, a na ostrove budujú cirkevný život, ktorý sa v mnohom podobá tomu opísanému v Skutkoch svätých apoštolov.
(vaticannews)