Viac než 1 600 kňazov, seminaristov, biskupov a kardinálov a spolu takmer 60 000 účastníkov dalo slávením záverečnej svätej omše na futbalovom štadióne Lucas Oil Stadium v nedeľu 21. júla bodku za Národným eucharistickým kongresom v USA.
Len samotný úvodný sprievod duchovenstva trval 25 minút, kým ďalších 1 236 rehoľných sestier a bratov sa podľa organizátorov modlilo na tribúnach. Hlavným celebrantom záverečnej svätej omše päťdňového podujatia bol kardinál Luis Antonio Tagle, osobitný vyslanec pápeža Františka.
Proprefekt Dikastéria pre evanjelizáciu vo svojej homílii zdôraznil, že „Ježišova prítomnosť v Eucharistii je darom a naplnením jeho poslania“, a dodal, že „tých, ktorí sa rozhodnú zostať s Ježišom, Ježiš aj vysiela“.
Mottom päťdňového kongresu bola „Eucharistická obnova“ Cirkvi v USA. „Cirkev potrebuje nové Turíce,“ oslovila prítomných matka Adela Galindo, zakladateľka Služobníc prebodnutých sŕdc Ježiša a Márie, vo svojom hlavnom prejave pred svätou omšou. „Cirkev musí byť verná evanjeliu… nesmie oslabovať posolstvo evanjelia,“ povedala. „Narodili sme sa pre tieto časy. Je načase vyjsť rýchlo do sveta, ktorý naliehavo potrebuje počuť Božie slovo a Božiu pravdu,“ vyzvala prítomných nikaragujská rehoľníčka a pokračovala: „Toto musíme ohlásiť: Žiadna tma nie je väčšia ako svetlo Eucharistie. Žiaden hriech nie je väčší ako milosrdné srdce Eucharistie.“
Percentá stúpli, ale…
Internetový portál NCR uvádza pre porovnanie výsledky vlaňajšej Gallupovej štúdie, podľa ktorej počet katolíkov veriacich v skutočnú prítomnosť Ježiša Krista v Eucharistii síce stúpol na 64 percent v porovnaní s 33 percentami uvádzanými v prieskume z roku 2019. Súčasne však poukazuje na to, že iba jedna tretina katolíkov navštevuje nedeľnú svätú omšu. To naznačuje nesúlad medzi názorom či vierou a praktickým životom veriacich. Eucharistická obnova sa prakticky skončiť nemôže, ak chce priniesť trvalé ovocie.
V tejto línii biskup Andrew Cozzens, ktorý stál na čele organizácie kongresu, nadšeným účastníkom svätej omše oznámil, že americkí biskupi plánujú zorganizovať ďalší Národný eucharistický kongres v Roku vykúpenia 2033, keď oslávime dve tisícročia od smrti a vzkriesenia nášho Pána Ježiša Krista.
Keďže deväť rokov je pridlhá doba na udržanie duchovného nadšenia a nasadeného tempa, rozhodli sa organizátori pre Eucharistickú púť, ktorú chcú zopakovať už na jar budúceho roka. Trasa povedie pravdepodobne cez americký Juhozápad a vyvrcholí svätou omšou v Kostole Corpus Christi v Los Angeles s miestnym arcibiskupom José H. Gomezom. „Rozhodli sme sa, že túto tradíciu národnej eucharistickej púte chceme zachovať a urobíme ju aj budúci rok,“ predstavil biskup Cozzens cieľ pokračovať v obnove.
Pripomeňme, že kongresu predchádzali štyri eucharistické púte, ktoré za posledné dva mesiace prechádzali s eucharistickým Ježišom naprieč Spojenými štátmi. Zúčastnilo sa na nich viac ako 100 000 pútnikov, ktorí dohromady prešli viac než 10 000 kilometrov cez 65 diecéz v 27 amerických štátoch.
Inšpirácia od Scotta Hahna
Ako praktický návod do ďalšieho obdobia po kongrese si mohli účastníci odniesť aj slová Scotta Hahna, ktorý vo vzťahu k Eucharistii vyzval k úžasu. Na biblickej skúsenosti Emauzských učeníkov (porov. Lk 24,13-32) ilustroval, že tento úžas sa rodí z osobného kontaktu s Božím slovom. „Je prvý deň po tom, čo vstal z mŕtvych. Predstavte si, čo by ste robili, keby ste boli Ježiš. Aký by bol váš program v prvý deň, keď ste vstali z mŕtvych? Neviem, ako by vyzeral ten váš, ale ten môj by vyzeral asi takto: Chcel by som navštíviť Pontského Piláta […] [a povedať mu]: ,Tak si mal predsa len poslúchnuť svoju manželku.‘ Zastavil by som sa u kráľa Herodesa […] a povedal by som mu: ‚Som späť! A máš o čom premýšľať,‘“ odľahčil Hahn.
„Jediná vec, ktorú mal Ježiš na svojom zozname ako prioritu, bolo viesť biblické štúdium, kde im hodiny, míľu po míli, odhaľoval celé dejiny spásy (…) a zapálil im tak srdcia.“ Až srdcia zapálené Božím slovom mohli potom spoznať Ježiša pri lámaní chleba. Hahn tak poukázal na to, čo nám zovšednelo natoľko, že sme si to prestali všímať.
Aké bude ďalšie ovocie kongresu, ukáže až všedný deň a nevšedná prítomnosť Krista. Jedno je však zrejmé: Katolícka cirkev v USA ponúkla inšpiratívny príklad toho, že odpoveďou na súčasnú sekularizáciu a riešenie kríz v Cirkvi nespočíva len v zmene jej štruktúr, či dokonca jej učenia, ale v pohybe smerom dovnútra, k jej najväčšiemu pokladu, ktorým je Eucharistia.