V pondelok 6. januára vymenoval pápež František rehoľníčku Simonu Brambillovú za prefektku Dikastéria pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Od 7. októbra 2023 zastávala v Dikastériu druhú najvyššiu funkciu sekretárky. Svätý Otec zároveň vymenoval saleziánskeho kardinála Ángela Fernándeza Artimeho za proprefekta Dikastéria.
Sestra Simona Brambillová z rehole talianskych misionárok z Consolaty, pomenovaných podľa turínskeho Kostola Panny Márie Utešiteľky, oslávi 27. marca 60. narodeniny. V roku 2008 získala doktorát z psychológie na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme. Prvá žena na pozícii prefektky sa vo svojom životopise môže pochváliť misijnou skúsenosťou v Mozambiku, ktorú nadobudla po absolvovaní štúdia profesionálnej zdravotnej sestry a vstupe do Misijného inštitútu sestier z Consolaty, ktorý neskôr viedla ako generálna predstavená v rokoch 2011 – 2023.
Bola medzi siedmimi ženami, ktoré pápež František 8. júla 2019 vymenoval ako prvé za členky Dikastéria pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Nasledovala voľba sestry Brambillovej najprv ako sekretárky Dikastéria a dnes ako prefektky.
Od začiatku pôsobenia pápeža Františka sa prítomnosť žien v Rímskej kúrii výrazne zvýšila. Od roku 2013 do roku 2023 ich podiel vzrástol z 19,2 % na 23,4 %. Svätý Otec apoštolskou konštitúciou Praedicate Evangelium z roku 2022 umožnil, aby v budúcnosti mohli aj laici, a teda aj ženy viesť dikastérium a stať sa prefektmi, čiže zastávať funkciu, ktorá bola predtým vyhradená kardinálom a arcibiskupom.
Dikastériá vo Vatikáne sú porovnateľné s ministerstvami vo vláde. Nevedie ich minister, ale prefekt. Druhá hodnosť, ktorú zastáva štátny tajomník na ministerstve, sa vo Vatikáne nazýva tajomník. V práci ho podporujú podtajomníci. S úradom proprefekta však kuriálny poriadok Praedicate Evangelium pre toto dikastérium neráta.
Zatiaľ nie je známe, aké postavenie bude mať kardinál Ángel Fernández Artime v Dikastériu ako proprefekt. Keďže miesto tajomníka, teda druhý stupeň riadenia, sa menovaním sestry Brambillovej uvoľnilo, je možné, že kardinál dostane titul proprefekta, ale de facto bude tajomníkom.
Nemecký cirkevný právnik Matthias Pulte v tom vidí vidí potenciál pre ďalšie problémy. Podľa neho pápež František síce svojou reformou Kúrie uvoľnil cestu laikom, aby zaujali najvyššie pozície vo Vatikáne, platný cirkevný kódex tomu však neprispôsobil. Cirkevný právnik v menovaní nevidí posun smerom ku kňazskému sväteniu žien, keďže v prípade prefekta ide o administratívnu riadiacu funkciu.
Pápež František vymenoval od začiatku svojho pontifikátu v marci 2013 do vrcholných funkcií dve ženy: v roku 2016 Barbaru Jattovú za riaditeľku Vatikánskych múzeí a o 6 rokov neskôr františkánsku sestru Raffaellu Petriniovú za generálnu sekretárku Governatorátu Mestského štátu Vatikán, čo je funkcia, ktorá obvykle pripadá biskupovi.
(vaticannews)