Za slovenský štátny sviatok 5. júla vďačíme svätým Cyrilovi a Metodovi. Je to aj príležitosť pripomenúť si dnes ich osobnosti.
Cyril, ktorý sa pôvodne volal Konštantín, a Metod, ktorý bol pokrstený ako Michal, sa narodili v senátorskej rodine v Solúne: Konštantín okolo roku 827, Metod v roku 815. Ako Macedónci hovorili okrem gréčtiny aj slovanským jazykom. Aj keď bol Konštantín mladší, vždy spomína ako prvý – pravdepodobne preto, že zomrel skôr ako jeho brat.
Obaja súrodenci sa stali kňazmi a presťahovali sa do Konštantínopolu, kde sa Konštantín stal knihovníkom v Chráme Hagia Sofia a Metod vstúpil do kláštora. Okolo roku 861 vyslal cisár Michal III. oboch bratov ako misionárov k Chazarom žijúcim medzi Dneprom a Volgou. Na spiatočnej ceste našli kosti s kotvou v mohyle na Kryme. Predpokladali, že ide o hrob pápeža svätého Klimenta I.
Okolo roku 863 veľkomoravské knieža Rastislav požiadal byzantského cisára, aby do jeho krajiny vyslal misionárov, ktorí by ľud učili v rodnej reči. Konštantínopolský patriarcha Fotios vedel o jazykových znalostiach oboch bratov a odporučil ich na túto misiu. Konštantín a Metod preložili väčšinu Biblie a bohoslužobných textov do slovanského jazyka. Konštantín pripravil aj písmo, hlaholiku, na zaznamenanie týchto prekladov. Takto solúnski bratia dokázali počas svojej tri a pol ročnej misie na Veľkej Morave preniknúť čo najbližšie k ľuďom.
Knieža Rastislav vnímal misiu oboch bratov ako alternatívu k nemeckým misionárom. V slovanskej misii však chýbal biskup, ktorý by mohol vysväcovať kňazov, a pasovský biskup odmietol vysväcovať prívržencov slovanskej liturgie. Obaja bratia sa pobrali do Ríma, kam priniesli údajné relikvie svätého Klimenta. Boli prijatí s veľkou úctou a pápež Hadrián II. povolil používanie staroslovienskeho jazyka pri bohoslužbách. Konštantín v roku 868 ťažko ochorel a vstúpil v Ríme do kláštora, pričom prijal meno Cyril. Po krátkom zápase s chorobou zomrel 14. februára 869.
Pápež Hadrián II. vymenoval neskôr Metoda za arcibiskupa Sirmia (dnešná Mitrovica v Srbsku), Panónie a Moravy a pápežovho vyslanca u Slovanov. Metod sa vrátil na Veľkú Moravu do zmenenej politickej situácie. Rastislava totiž medzitým odstránil jeho synovec Svätopluk, ktorý si našiel spojenca v Karlomanovi Bavorskom. Zakrátko Metoda v roku 870 bavorská synoda v Regensburgu zbavila úradu a uväznila v Ellwangene. V roku 873 ho oslobodil pápež Ján VIII., no používanie slovanského jazyka v liturgii s výnimkou kázní bolo zakázané.
Metod tento zákaz ignoroval a pokračoval vo svojej evanjelizačnej práci. V roku 879 bol povolaný do Ríma, aby odpovedal na sťažnosti svojich odporcov. V roku 880 mu bol úrad arcibiskupa Panónie a Moravy vrátený. Bolo mu dovolené sláviť aj slovanskú liturgiu, ale evanjelium sa malo čítať najprv v latinčine. Napriek tomu bol naďalej napádaný najmä nitrianskym biskupom Wichingom. Za pápeža Štefana V. bola slovanská liturgia opäť zakázaná, a tak sa miestna cirkev v Panónii a na Veľkej Morave stále viac dostávala pod vplyv západnej cirkvi.
Metod zomrel 6. apríla 885 alebo 886 údajne v Starom Meste na Morave. Jeho hrob sa však dodnes nenašiel. Keď biskup Wiching dal prenasledovať Metodových učeníkov, prinajmenej jeden z nich – svätý Klement Ochridský – odišiel do Bulharska, kde šíril slovanskú liturgiu.
V roku 1980 boli svätí Cyril a Metod spolu so svätým Benediktom apoštolským listom pápeža Jána Pavla II. Egregiae virtutis vyhlásení za spolupatrónov Európy.
Na Slovensku je svätým Cyrilovi a Metodovi zasvätených 62 rímskokatolíckych a 16 gréckokatolíckych chrámov.