Meno svätého Demetera má grécky pôvod a znamená „patriaci bohyni úrody Deméter“. Tradícia hovorí, že sa narodil v Solúne v roku 270, kde neskôr pôsobil ako prokonzul, a zomrel mučeníckou smrťou – prebodnutý kopijami – v roku 306 v Sirmiu (dnešná Sriemska Mitrovica v Srbsku) ako obeť prenasledovania kresťanov za cisára Maximiana Galeria (305 – 311).
Uctievanie svätého Demetera sa do Solúna dostalo po tom, ako boli jeho relikvie prenesené z pôvodného miesta pre rabovanie Sirmia Hunmi. V 5. storočí mu postavili veľkú baziliku, ktorá sa stala centrom jeho úcty, ale zároveň aj pútnickým miestom, kde sa v stredoveku údajne diali mnohé zázraky. Pútnici tu dostávali myro – voňavý olej, ktorý vytekal z jeho hrobu. Práve táto skutočnosť mu priniesla prívlastok Myromvonný.
Zázraky, ktoré sa pripisujú Demeterovi, sú súčasťou zbierky Miracula Sancti Demetrii (Zázraky svätého Demetera), pochádzajúcej zo 7. storočia. Zahŕňajú zázračné uzdravenia, ochranu mesta Solúna pred nájazdmi Slovanov a Avarov i nadprirodzené udalosti, ktoré sa mali stať na jeho príhovor. Vďaka týmto zázrakom je Demeter známy nielen ako mučeník, ale aj ako divotvorca a ochranca.
Svätý Demeter, patrón vojakov, ale aj roľníkov a pastierov, je v byzantskej ikonografii často zobrazovaný ako mladý mučeník v tunike a chlamyde. Od 10. storočia ho začali znázorňovať ako vojenského svätca, často v plnej zbroji a na koni. Spolu so svätým Jurajom boli predstavovaní ako rytieri bojujúci proti zlu. V ikonografii ich odlišovala farba koňa: kým Demeterov býval tradične červený, Jurajov kôň bol biely.
Úcta k svätému Demeterovi je stále živá, a to nielen v Grécku, ale aj na kresťanskom Východe i Západe. V Solúne sa každoročne koná veľká oslava na počesť tohto hlavného patróna mesta, sprevádzaná procesiami a trhmi, ktoré priťahujú pútnikov zo všetkých kútov Balkánu.
Svätý Demeter mal významnú úlohu zaiste aj v cyrilo-metodskej misii na Veľkej Morave. Niektorý z učeníkov svätého Metoda, tiež solúnskeho rodáka, mu venoval Piesňový kánon o svätom Demeterovi, ktorý je považovaný za najstarší doklad o jeho úcte na území našej krajiny. Táto úcta na Slovensku pretrváva dodnes, čo dokazujú aj tri rímskokatolícke kostoly a šestnásť gréckokatolíckych chrámov s jeho patrocíniom.
Pamiatku svätého Demetera slávia gréckokatolíci 26. októbra ako stredný sviatok s polyjelejom a bdením.