Svätý prorok Eliáš a ohnivý voz

Redakcia

Redakcia

prorok Eliáš na ohnivom voze
prorok Eliáš na ohnivom voze

Meno svätca, ktorý má v kalendári Gréckokatolíckej cirkvi svoje miesto 20. júla, má hebrejský pôvod a znamená „môj Boh je Jahve“.

Eliáš, najväčší prorok v severnom kráľovstve Izrael, pochádzal z Tisbe vo východojordánskej krajine Gilead. Jeho meno predznamenalo jeho povolanie i život: výlučné uctievanie Jahveho. O pôsobení tohto typického putujúceho proroka informujú dva starozákonné spisy – Knihy kráľov. Eliáš pôsobil v 9. storočí pred Kristom v čase kráľov Achaba (875 – 854) a Achazijáša (854 – 853). Kráľ Achab a jeho manželka Jezábel podporovali uctievanie boha Baala, čo viedlo k veľkému odklonu od uctievania jediného Boha, Jahveho.

Eliáš prorokoval tieto zázraky a skutky:

1. Oznámenie sucha: Eliáš predpovedal trojročné sucho ako trest za odklon Izraela od Boha. Počas tohto obdobia sa Eliáš uchýlil do úkrytu, kde ho kŕmili havrany a neskôr vdova zo Sarepty.

2. Súboj na Karmeli: Jedným z najznámejších Eliášových skutkov bolo vyzvanie Baalových prorokov na súboj na hore Karmel. Eliáš sa modlil k Bohu, ktorý odpovedal ohňom a spálil jeho obetu, čím dokázal, že Jahve je pravý Boh. Toto zázračné víťazstvo viedlo k zabitiu Baalových prorokov a obnove viery v Jahveho medzi Izraelitmi.

3. Vzkriesenie: Eliáš vzkriesil syna vdovy zo Sarepty, čo je ďalší významný zázrak pripisovaný jeho prorockému pôsobeniu.

Po svojom víťazstve na hore Karmel prenasledovala Eliáša kráľovna Jezábel, pred ktorou ušiel na horu Horeb (Sinaj), kde mal skúsenosť stretnutia s Bohom. Boh sa mu zjavil nie v búrke, zemetrasení ani ohni, ale v tichom šepote, čo zdôrazňuje Božiu blízkosť a jemnosť.

Eliášov život sa končí dramaticky, keď je vzatý do neba na ohnivom voze. Tento príbeh je zaznamenaný v Druhej knihe kráľov. Táto výsada „nanebovzatia“ je odmenou za jeho vernosť a blízkosť Bohu Izraela.

Eliáš je v judaizme považovaný za jedného z najväčších prorokov. Podľa tradície sa Eliáš má vrátiť, aby oznámil príchod Mesiáša a obnovu Božieho kráľovstva. V judaizme je Eliáš spájaný s oslavou Pesachu, kde je pre neho pripravený pohár vína, a verí sa, že navštevuje židovské domovy počas tejto oslavy.

V kresťanstve je Eliáš uctievaný ako jeden zo štyroch veľkých prorokov a jeho príbeh je často interpretovaný ako predobraz Krista. V Novom zákone sa Eliáš objavuje pri premenení Pána, kde sa spolu s Mojžišom zhovárajú s Pánom Ježišom, čo len podčiarkuje dôležité postavenie proroka v dejinách spásy.

Veriaci sa na svätého proroka Eliáša v deň jeho sviatku obracajú modlitbou tropára:

“Pre svoj anjelský život – patrí svätý Eliáš medzi popredných prorokov. – Je ako druhý predchodca Kristovho príchodu. – Zhora poslal Elizeovi milosť, aby zaháňal neduhy – a očisťoval malomocných. – Preto svojim ctiteľom poskytuje uzdravenie.”

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk
DoKostola.sk - Svätý prorok Eliáš a ohnivý voz

Na našej webovej stránke používame cookies, aby sme optimalizovali obsah na základe očakávaní používateľov. Nezbierame žiadne citlivé údaje.