Každý Turíčny pondelok prichádzajú do gotickej Katedrály Notre-Dame de Chartres tisíce pútnikov. Majú za sebou trojdňovú približne 100-kilometrovú chôdzu z Paríža cez francúzsky vidiek k jednému z najdôležitejších mariánskych pútnických miest v Európe.
Tradičná púť priťahuje každý rok viac a viac veriacich: v roku 2024 dosiahla nový rekord s 18 000 účastníkmi a v roku 2025 sa na nej podľa odhadov malo zúčastniť až 19 000 pútnikov. Púť, ktorú organizujú katolícki laici, spája duchovnú obnovu so záväzkom k tradičným liturgickým formám.
Duchovný program púte tvoria denné sväté omše, ktoré sa slávia v tradičnom rímskom obrade (tridentské omše). Počas celej trasy sa pravidelne recituje ruženec, spievajú sa žalmy a pútnici majú možnosť vyspovedať sa.
Prednášky a katechézy sú zamerané na danú tému – v roku 2025 je to „Pour qu’Il règne, sur la terre comme au ciel“ (Aby kraľoval na zemi ako v nebi), s odkazom na 100. výročie encykliky pápeža Pia XI. Quas primas, ktorá zaviedla sviatok Krista Kráľa.
Púť sprevádzajú kňazi z rôznych tradičných komunít. Za organizáciu je zodpovedné predovšetkým Kňazské bratstvo svätého Petra (FSSP), ktorého členovia sprevádzajú pútnické skupiny, kážu a vysluhujú sviatosti.
V liturgických sláveniach sa angažuje Inštitút Krista Kráľa a Veľkňaza. Tieto komunity môžu za určitých podmienok naďalej sláviť tradičnú omšu, hoci pápež František v roku 2021 svojím motu proprio Traditionis custodes prísne obmedzil používanie starej liturgie.
Púte sa čoraz častejšie ocitajú v napätí medzi svojou „tradičnou orientáciou“ a prísnejšími požiadavkami cirkevnej hierarchie.
V máji 2025 Francúzska biskupská konferencia zverejnila nové smernice pre púť. Podľa nich budú môcť kňazi sláviť tradičný obrad iba s výslovným súhlasom príslušných miestnych biskupov. Podľa listu, ktorý bol napísaný v úzkej spolupráci s vatikánskym Dikastériom pre Boží kult pod vedením kardinála Arthura Rochea, je pre každú časť púte, ktorá prechádza cez rôzne diecézy, potrebné samostatné povolenie miestneho biskupa.
Okrem toho sa na sviatosť pokánia vzťahujú nové predpisy: počas púte sa musí vysluhovať výlučne podľa nového rituálu a každý kňaz musí mať možnosť slúžiť omšu v Novus Ordo.
Púť do Chartres priťahuje katolíkov z celého sveta, pričom účastníkmi sú prevažne mladí ľudia. Ročne sa na nej zúčastňuje niekoľko stoviek pútnikov z nemecky hovoriacich krajín – len zo Švajčiarska približne 170. Púť má výrazne medzigeneračný charakter: rodiny sa zúčastňujú na púti spoločne a niektorí účastníci prichádzajú pravidelne už desaťročia.
„Každý rok je to skvelá chvíľa, pretože môžeme nechať za sebou svoju prácu, Paríž, nechať za sebou všetko, aby sme sa mohli sústrediť na svoju vieru a modlitbu. Myslím si, že je to duchovné vyvrcholenie nášho roka,“ povedala 31-ročná Parížanka Raphaëlle de Feydeau pre agentúru CNA.
(CNA)