Biskupi Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC) v otvorenom liste požiadali ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zrušil svoje rozhodnutie o odobratí ukrajinského občianstva metropolitovi Onufrijovi (Berezovskému), hlave UPC. Uviedli, že metropolita Onufrij je „vlastenec, občan a verný syn svojej ukrajinskej vlasti“. Už v prvých hodinách rozsiahlej ruskej invázie ju verejne odsúdil a vyzval veriacich k modlitbe a obrane vlasti. Hlava cirkvi „vždy prejavovala duchovný a vlastenecký postoj k osudu našej vlasti Ukrajiny“.
Začiatkom júla ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) oznámila, že metropolita Onufrij bol prezidentským dekrétom zbavený ukrajinského občianstva. SBU tento krok odôvodnila tým, že metropolita dobrovoľne získal ruské občianstvo v roku 2002 a neinformoval o tom ukrajinské úrady. Metropolita vraj naďalej udržiava väzby s Ruskou pravoslávnou cirkvou (RPC) a stavia sa proti snahám Ukrajiny o dosiahnutie cirkevnej nezávislosti od Moskvy a jej vodcu patriarchu Kirilla.
Biskupi toto tvrdenie vo svojom otvorenom liste popierajú a poukazujú na to, že metropolita Onufrij bol iniciátorom koncilu UPC koncom mája 2022, počas ktorého Cirkev prerušila svoje väzby s Moskovským patriarchátom a vyhlásila sa za „nezávislú“.
Metropolita Onufrij navyše opakovane kritizoval postoj patriarchu Kirilla legitimizujúci vojnu. Biskupi tiež poukázali na to, že Cirkev za posledné tri roky poskytla rozsiahlu humanitárnu pomoc obyvateľstvu postihnutému vojnou. „Naši duchovní a veriaci slúžia v radoch Ozbrojených síl Ukrajiny a bránia celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť nášho štátu,“ uviedli biskupi.
Ukrajinské úrady však spochybňujú oddelenie UPC od Moskovského patriarchátu. Okrem odobratia ukrajinského občianstva metropolitovi Onufrijovi boli začiatkom júla zverejnené aj výsledky vyšetrovania Štátnej služby pre etnopolitiku a slobodu svedomia (DESS) týkajúce sa možných väzieb medzi UPC a RPC.
Kabinet ministrov schválil vyšetrovanie 9. mája ako krok k implementácii zákona č. 3894-IX, prijatého v auguste 2024, ktorý zakazuje ukrajinským náboženským organizáciám udržiavať väzby so štátom agresívnym voči Ukrajine. DESS vo svojom vyšetrovaní dospela k záveru, že UPC napriek svojej proklamovanej nezávislosti zostáva prepojená s Moskovským patriarchátom.
Toto tvrdenie je založené okrem iného na skutočnosti, že štatút UPC prijatý v máji 2022 naďalej vykazuje známky prepojenia cirkvi s RPC. Okrem toho vedenie cirkvi mlčalo o začlenení eparchií UPC na Ruskom okupovaných ukrajinských územiach do RPC, hoci proti tomuto kroku Moskovského patriarchátu protestovali jednotliví biskupi.
Podľa Viačeslava Horškova, predstaviteľa DESS, je ďalším krokom vydanie príkazu Kyjevskej metropólie UPC, aby odstránila všetky známky príslušnosti k RPC. Na to je stanovená 30-dňová lehota s možným 60-dňovým predĺžením na požiadanie. Ak Kyjevská metropólia tento príkaz nedodrží, bude oficiálne klasifikovaná ako pridružená k RPC a DESS podá žalobu.
Pripomeňme, že na Ukrajine formálne existujú dve veľké pravoslávne cirkvi. Od prelomu rokov 2018 a 2019 tam pôsobí aj národne orientovaná Pravoslávna cirkev Ukrajiny (PCU), ktorá bola zriadená za účelom osamostatnenia sa od Moskvy. Následne sa očakával celoplošný masívny prechod hierarchie a veriacich z UPC do novovytvorenej cirkevnej štruktúry PCU, ktorej „krstným otcom“ je konštantínopolský patriarcha Bartolomej. Očakávaný scenár sa však nenaplnil a namiesto toho zostáva podľa niektorých zdrojov vyše osemtisíc farností naďalej v UPC s pôvodnými väzbami na Moskovský patriarchát.
Náboženský konflikt na Ukrajine je spolitizovaný. Samotné vytvorenie PCU bolo výsledkom politiky vtedajšieho prezidenta Petra Porošenka. A hoci Zelenskyj počas svojej prezidentskej kampane v roku 2019 vystupoval proti tejto cirkevnej politike, jeho aktuálny postup potvrdzuje zmenu predvolebného kurzu.
(noek.info)