Čierna mágia, jed ani vriaci olej mu neublížili: Svätý apoštol a evanjelista Ján

Redakcia

Redakcia

Domenico Zampieri: Svätý evanjelista Ján. Zdroj: wikimedia commons
Domenico Zampieri: Svätý evanjelista Ján. Zdroj: wikimedia commons

Svätý apoštol Ján, ktorého si Rímskokatolícka cirkev pripomína 27. decembra, pochádzal z Betsaidy, mesta ležiaceho pri Genezaretskom jazere (známym tiež ako Galilejské more). Narodil sa rodičom Zebedejovi a Salome, pričom bol mladším bratom apoštola Jakuba Zebedejovho. Pôvodne bol rybárom. Na svojej duchovnej ceste sa najprv stal učeníkom Jána Krstiteľa a potom si ho do svojho tímu učeníkov povolal Ježiš. Blízky vzťah s Ježišom mu vyslúžil prívlastok „učeník, ktorého Ježiš miloval“.

Ján bol prítomný pri dôležitých evanjeliových udalostiach: pri vzkriesení Jairovej dcéry (Mk 5,22-42) i na hore Tábor, kde bol svedkom Ježišovho premenenia (Mk 9,2-9). Pri Poslednej večeri ležal na Ježišovej hrudi a položil mu otázku, kto ho zradí (porov. Jn 13,23-25). Svojho Majstra sprevádzal aj do Getsemanskej záhrady, kde sa modlil a prežíval úzkosť pred blížiacim sa utrpením (porov. Mk 14,32-42). Zo všetkých apoštolov bol Ján jediný, ktorý zostal pod krížom, kde mu Ježiš odovzdal svoju matku Máriu opatery (porov. Jn 19,26-27).

Po Pánovom nanebovstúpení sa Ján spolu s Bohorodičkou usadil v Efeze, kde ohlasoval radostnú zvesť jej syna. Počas vlády cisára Domiciána (81 – 96) však zažil prenasledovanie, počas ktorého ho zatkli a previezli do Ríma. Tu bol odsúdený na smrť vypitím jedu, no ten mu neublížil. Cisár ho potom prikázal hodiť do kotla s horiacim olejom, no aj z toho vyviazol bez ujmy.

Keďže Jána nedokázali zabiť, poslali ho do vyhnanstva na ostrov Patmos (dnešné Grécko). Tu prežil niekoľko rokov, počas ktorých mal zjavenia, ktoré tvoria obsah poslednej knihy katolíckeho kánona Svätého písma. Ostrov bol aj miestom Jánovej evanjelizácie, ktorú sprevádzali zázraky, vďaka čomu prijalo kresťanstvo mnoho miestnych obyvateľov.

Jánovým nepriateľom na Patmose bol mág Kinops, ktorý sa ho snažil zničiť pomocou čiernej mágie. Apoštol však s Božou pomocou prekonal všetky Kinopsove útoky a zvíťazil nad ním, čo prispelo ku konverzii ďalších svedkov na kresťanstvo.

Po návrate z vyhnanstva sa Ján opäť usadil v Efeze, kde ďalej šíril kresťanskú vieru a napísal svoje evanjelium. Pre neustále zdôrazňovanie Božej lásky, ktorú vyzdvihol aj v troch svojich listoch, sa Ján často označuje ako „apoštol lásky“.

Opatrovník Ježišovej matky Márie (porov. Jn 19,27) zomrel rovnako ako ona v Efeze viac ako storočný, teda najdlhšie žijúci priamy svedok života jej syna. Keď cítil, že čas smrti sa blíži, odišiel s učeníkmi za brány mesta, kde mu pripravili hrob v tvare kríža.

Symbolom svätého apoštola a evanjelistu Jána je orol, ktorý spolu s prívlastkom Teológ odkazuje na jeho vysoké teologické myslenie.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk
DoKostola.sk - Čierna mágia, jed ani vriaci olej mu neublížili: Svätý apoštol a evanjelista Ján

Na našej webovej stránke používame cookies, aby sme optimalizovali obsah na základe očakávaní používateľov. Nezbierame žiadne citlivé údaje.