Rímskokatolícka cirkev si 29. novembra pripomína svätého Saturnína (fr. Sernin), ktorého pôvod je síce neznámy, ale ktorý patril medzi významných šíriteľov kresťanstva na území dnešného Francúzska (niekdajšej Galie).
Podľa tradície Saturnína vyslal do Galie pápež Fabián (236 – 250). Počas cesty získal niekoľkých učeníkov, medzi nimi svätého Honesta, s ktorým pôsobil aj v hispánskej Pamplone. Po Honestovom martýriu sa Saturnín usadil v Toulouse, kde sa stal prvým biskupom mesta.
Jeho evanjelizačné úsilie sa sústredilo na oblasť okolo Toulouse, kde jeho úspechy čoskoro vyvolali odpor pohanských kňazov. Tí si totiž všimli, že ich obety strácajú magický účinok, čo pohotovo pripísali Saturnínovej prítomnosti.
Preto ho zajali, keď prechádzal okolo pohanského chrámu v Toulouse. Žiadali od neho, aby obetoval býka bohom, čo však Saturnín rázne odmietol. Za trest ho priviazali za divokého býka, ktorý ho vláčil po meste, kým sa lano neutrhlo. Saturnín utrpel smrteľné zranenia, ktorým podľahol.
Jeho telo sa podarilo zachrániť dvom ženám, ktoré ho uložili do jednoduchej drevenej rakvy. Po skončení prenasledovania vznikla na mieste jeho hrobu drevená kaplnka, ktorá bola neskôr premenovaná na Kostol Notre-Dame du Taur.
V roku 402 Saturnínove relikvie preniesli do Baziliky Saint-Sernin, jednej z najväčších románskych bazilík v Európe. Čoskoro sa stala významným pútnickým miestom, ktoré dodnes priťahuje veriacich.
Archeologické výskumy z roku 1993 potvrdili miesto starovekého pohanského chrámu v Toulouse a poskytli nové poznatky o lokalitách spojených so životom a smrťou svätého Saturnína.
Svätý Saturnín je patrónom Toulouse a okrem toho má v duchovnej starostlivosti trpiacich závratmi, toreadorov a pastierov.