Pravoslávni veriaci slávili tento rok sviatok Kristovho vzkriesenia 5. mája s päťtýždňovým oneskorením oproti termínu Veľkej noci podľa gregoriánskeho kalendára. Upozornil na to aj pápež František počas tradičného nedeľného príhovoru v rámci modlitby Regina Caeli.
„S veľkou láskou prajem všetko najlepšie našim bratom a sestrám v pravoslávnych cirkvách a rôznych východných katolíckych cirkvách, ktorí dnes slávia Veľkú noc v súlade s juliánskym kalendárom,“ povedal pápež František a pripomenul, že hoci je juliánska Veľká noc zvyčajne neskôr, budúci rok pripadne na rovnaký dátum.
Pri tejto príležitosti vyzval pápež k modlitbe za trápenú Ukrajinu aj za mier v Palestíne a Izraeli a opäť zdôraznil potrebu posilnenia dialógu a odmietnutia vojny.
Výmena darčekov bez výzvy na prímerie
Inú rétoriku zvolil pravoslávny moskovský patriarcha Kirill, ktorý počas slávenia veľkonočných obradov v Katedrále Krista Spasiteľa v Moskve vyzval k modlitbám za ruskú vládu, armádu a všetkých, ktorí „pri obrane vlasti strácajú život“.
Podľa hlavy ruskej pravoslávnej cirkvi krajina prechádza „ťažkými, možno osudovými skúškami“. Moskovský patriarcha vyzval na ukončenie rusko-ukrajinskej vojny. „Nech Pán ukončí túto vražednú vojnu,“ povedal Kyrill. Kým v roku 2023 počas pravoslávnych Vianoc vyzval obe konfliktné strany na 36-hodinové prímerie, v aktuálnom veľkonočnom príhovore výzvu nezopakoval.
Na veľkonočnej liturgii, ktorej predsedal patriarcha Kyrill, sa ako obvykle zúčastnil aj šéf Kremľa Vladimir Putin. Prezident stál vedľa moskovského starostu Sergeja Sobyanina vo veľkej vzdialenosti od veriacich s horiacou červenou sviečkou v ruke.
Na bohoslužbe sa zúčastnili aj apoštolský nuncius v Rusku arcibiskup Giovanni d’Aniello a moskovský rímskokatolícky arcibiskup Paolo Pezzi. Na konci bohoslužby si Putin a Kyrill podľa ruských štátnych agentúr vymenili veľkonočné darčeky.
Prezident z Božej moci
Utužovanie dobrých vzťahov medzi moskovským patriarchom a ruským prezidentom pokračovalo aj na Svetlý utorok 7. mája. Po slávnostnej prísahe Putina na úvod piateho funkčného obdobia vo funkcii ruského prezidenta sa zaňho patriarcha Kyrill pomodlil štvrťhodinovú ďakovnú pobožnosť v Katedrále Zvestovania Panny Márie v moskovskom Kremli.
V jej rámci prirovnal patriarcha prezidenta Putina k postave svätého Alexandra Nevského, ktorý odvážne bránil Rusko na bojisku. Patriarcha prisúdil prezidentovi rovnakú božskú legitimitu, akú mali kedysi ruskí cári: „Nech Vám Boh pomáha, aby ste službu, ktorú Vám zveril sám Boh, vykonávali s láskou k vlasti a s odvahou.“
Patriarcha tiež uviedol, že je „veľkou Božou milosťou, že hlavou ruského štátu je pravoslávny muž, ktorý sa nehanbí za svoju vieru“. Mnohí Rusi vnímajú Putina nielen ako úspešného politika, „ale aj ako veľmi priateľského, inteligentného a srdečného človeka“.
Ukrajina: Veľkonočný nočný zákaz vychádzania
Trochu inú charakteristiku ruského prezidenta obsahoval veľkonočný príhovor ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského: „Putin nechce mier, je šialený a jeho štát každý deň robí nové veci, aby to dokázal. A na prekonanie tohto zla, na prekonanie vojny potrebujeme maximálnu jednotu sveta.“
Prezident Zelenskyj uviedol svoj veľkonočný príhovor zmienkou o ruskom zle a jeho túžbe ruinovať aj počas Veľkej noci: „Len dnes ráno naši bojovníci zostrelili už trinásť „Shahed“ bezpilotných lietadiel. Ruskí teroristi počas dňa použili osem rakiet rôznych typov a takmer sedemdesiat riadených leteckých bômb proti našim pohraničným komunitám a pozíciám na fronte.“
Na Ukrajine platil aj počas Veľkej noci nočný zákaz vychádzania, takže veriaci sa mohli oficiálne zúčastňovať na bohoslužbách až v nedeľu ráno. Najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi arcibiskup Sviatoslav Ševčuk adresoval paschálny pozdrav Christos voskrese obyvateľom okupovaných území a zajatcom.
„Nebojte sa okupantov, lebo Kristus vstal z mŕtvych! Zvlášť držíme v srdci všetkých, ktorí trpia v ruskom zajatí a väzniciach,“ povedal vyšší arcibiskup, ktorý nedávno odhadoval počet ukrajinských zajatcov na osemtisíc vojakov a tisícšesťsto civilistov.
Veľkonočná výmena zajatcov
Za mier na Ukrajine sa modlil aj „krstný otec“ národne orientovanej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny konštantínopolský patriarcha Bartolomej, ktorý vo svojom veľkonočnom príhovore vyzval Rusko a Ukrajinu na výmenu vojnových zajatcov. „Bolo by to veľmi konkrétne vyjadrenie sily vzkriesenia,“ odôvodnil svoju výzvu patriarcha Bartolomej, ktorú rovnako zopakoval aj predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny metropolita Epifanij Dumenko.
Nádej na výmenu väzňov vzrástla 31. marca, keď pápež František vo svojom veľkonočnom posolstve Urbi et Orbi vyzval na všeobecnú výmenu všetkých väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou. Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin posilnil optimizmus ohľadom výmeny v rozhovore zverejnenom 27. apríla.
Aktuálne správy však túto veľkonočnú výmenu väzňov nepotvrdili. V každom prípade by to aspoň čiastočne odzrkadlilo „výmenu“, ktorú si na Veľkú noc pripomínajú kresťania: Boh sa stal väzňom smrti namiesto nás, aby nás z nej vyslobodil.