Vymenovanie profesorky Mouny Marounovej za novú rektorku izraelskej univerzity v Haife bolo zverejnené 11. apríla. Marounová, ktorá je maronitskou kresťankou, zaznamená v novej funkcii rektorky hneď tri prvenstvá: bude prvou ženou, kresťankou a Arabkou na takejto pozícii v Izraeli. Jej štvorročné funkčné obdobie rektorky sa začne oficiálne v októbri.
Marounová si podľa vlastných slov plne uvedomuje, že stať sa arabskou rektorkou izraelskej univerzity po 7. októbri 2023 bude náročná úloha. Pri príchode na univerzitu nevedela po hebrejsky, keďže Arabi a Židia v Izraeli majú oddelené vzdelávacie systémy a navyše nehovorila ani po anglicky.
Dnes je 54-ročná svetoznáma neurovedkyňa uznávanou odborníčkou na posttraumatickú stresovú poruchu. Viac ako dvadsať rokov je členkou pedagogického zboru univerzity, kde pôsobila okrem iného ako vedúca katedry neurobiológie a ako členka akademického senátu.
Chce pomôcť prekonať traumy
Jej odborné vedomosti o traumách a mozgu ju spolu s jej kresťanským pôvodom viedli k osobitnej citlivosti voči druhým a hľadaniu ciest dialógu a zmierenia. „Táto schopnosť bude mať v Izraeli v najbližších dňoch a mesiacoch mimoriadny význam,“ uviedla odborníčka v rozhovore pre CNA spolu s návrhom riešenia: „Na prekonanie traumy treba, aby postihnutí mali dostatok času, aby boli rehabilitovaní a aby medzi stranami konfliktu došlo k zmiereniu.“
Až 45 percent z celkového počtu 17-tisíc študentov Haifskej univerzity tvoria arabskí študenti. Univerzita sa nachádza na hore Karmel asi šesť míľ od rodiska jej novej rektorky, malej dedinky Isfiya, kam sa jej starí rodičia začiatkom 20. storočia prisťahovali z Libanonu.
Marounová si osvojila presvedčenie svojich pologramotných rodičov, že ona a jej tri sestry sa môžu do izraelskej spoločnosti integrovať len prostredníctvom vyššieho vzdelania. „Keď som vyrastala, bola som veľmi aktívna v cirkvi a študovala som, pretože som vedela, že úspech môžem v Izraeli dosiahnuť len štúdiom. Neverím v politiku, verím vo vyššie vzdelanie.”
Hrdá na svoju vieru
Profesorka Mouna Marounová je hrdá na svoju náboženskú príslušnosť, čo naznačuje aj zlatý krížik, ktorý nosí okolo krku. „Máme prirodzené laboratórium, v ktorom všetky náboženstvá koexistujú a žijú bez napätia. Okrem toho je súčasťou Haifskej univerzity laboratórium náboženských štúdií so zameraním na medzináboženský dialóg,“ vysvetľuje novozvolená rektorka.
Svoje zvolenie vníma akademička ako dôležitý odkaz, ktorý ukazuje, že v izraelskej akademickej obci je možné všetko. Tento odkaz by mala podľa novej rektorky prečítať najmä mladá arabská generácia. „Ak máte sen, môžete ho realizovať aj v izraelskej spoločnosti, obzvlášť na univerzitách.”
Tajomstvo jej úspechu
O svojej pozícii na akademickej pôde povedala: „Vždy som verila, že emancipácia arabskej menšiny v Izraeli príde cez vyššie vzdelanie.“ Jeden z dôvodov svojho úspechu vidí Marounová v nízkych očakávaniach okolia.
„Myslím si, že tajomstvo môjho úspechu je, že nikto neočakával, že budem úspešná. Ako od Arabky v Izraeli, ako od kresťanky a navyše ako od ženy sa odo mňa neočakávalo, že uspejem,“ vysvetlila nová rektorka absenciu tlaku na jej akademickú dráhu. Zároveň dodala, že veľkú podporu dostáva od svojej rodiny.
Jednou z jej prvých výziev bude integrácia lekárskych a inžinierskych fakúlt do univerzity, ktorá bola historicky z veľkej časti zameraná na umenie a humanitné vedy. Jej druhým cieľom je vytvoriť z univerzity jednu z popredných výskumných univerzít v Izraeli aj na medzinárodnej úrovni.
„Som rozhodnutá urobiť všetko, čo je v mojich silách, aby bola univerzita aj naďalej majákom vzdelanosti v srdci severného Izraela. Spoločne presadzujeme spoločnú víziu zdieľanej spoločnosti, kde môžu spolunažívať v mieri členovia všetkých náboženstiev a denominácií,“ opísala svoju víziu novozvolená rektorka.