Rakúske média priniesli správu o študentovi gymnázia vo Viedni-Döblingu, ktorý chcel na hodine nemčiny čítať z Biblie. Učiteľka však jeho návrh zamietla so slovami: „Nie, to nie je možné, to by nebolo fér voči Mohamedovi.“ Otec študenta sa v médiách posťažoval: „Môj syn číta Bibliu rád. Nechápem, prečo to teraz v škole nesmie.“
Prípad vyvolal pobúrenie nielen medzi rodičmi, ale reagoval naň aj predseda viedenského klubu FPÖ a hovorca pre školstvo Maximilian Krauss. Kritizoval Christopha Wiederkehra, výkonného člena mestskej rady pre vzdelávanie, mládež, integráciu a transparentnosť, pre jeho neochotu v prípade konať. „V skutočnosti je viac zaneprázdnený ‚Pride mesiacom‘ namiesto reprezentácie kresťanských hodnôt. Viedeň nepotrebuje všadeprítomnú propagandu LGBTQ, ale skôr vyhlášku od mestského radného Wiederkehra, ktorá jasne upravuje, že sprostredkovanie kresťanského obsahu a najmä čítanie z Biblie je vyslovene žiaduce,“ požaduje Krauss od mestskej rady.
Podľa Kraussa je potrebné prešetriť, či učiteľka zakázala študentovi čítať z Biblie z vlastnej iniciatívy a presvedčenia, alebo sa obávala následkov. V prvom prípade by mala byť podľa politika okamžite suspendovaná.
Krauss reagoval na aktuálny projekt „FLAGincluded“, keď počas júna stopäťdesiat viedenských škôl vyvesilo dúhové vlajky. „Školy sú miestom rozmanitosti a presne to chceme vyjadriť dúhovými vlajkami. Majú dať queer mladým ľuďom pocit bezpečia a podpory a zároveň podnietiť diskusiu na školách. Naša myšlienka: Viditeľnosť vytvára diskusiu a diskusia vytvára zmenu,“ cituje tlačová správa Michaela Kudlera, vedúceho projektu FLAGincluded organizácie HOSI Wien. Projekt je súčasťou kampane „Ži svoju lásku“, ktorú aj tento rok podporuje mesto Viedeň. Otázkou teda zostáva, prečo sa rovnaký meter nevzťahuje aj na základné náboženské prejavy a neumožní sa „žiť svoju lásku“ aj na kresťanský spôsob.
Pre úplnosť treba spomenúť, že počet trestných činov proti životu a zdraviu na viedenských školách od roku 2021 explodoval, pričom počet incidentov sa do roku 2023 zvýšil z 289 na 722 prípadov. Odbory teraz žiadajú, aby boli žiaci s problémami v správaní braní na zodpovednosť a rovnako aj ich rodičia by mali byť povinne poučení o pravidlách na polícii. „Dobre mienené dohováranie a bezvýsledné diskusie, ktoré školy roky praktizujú, sa ukázali ako zbytočné,“ povedal zástupca odborov.
Incident na strednej škole v Döblingu ukazuje, že ohľaduplnosť voči moslimským spoluobčanom naberá nové podoby a už v mladých ľuďoch vytvára postoj neprípustnej autocenzúry. Evanjelizácia, ktorá patrí k samotnému jadru kresťanstva, sa tak postupne dostáva na zoznam zakázaných činností v duchu okyptenej falošnej tolerancie.
Kedysi kresťanská Európa dostáva nový prívlastok aj preto, že sa niekto necháva oddeliť od svojich koreňov. To neznamená islamofóbiu, v prvom rade ide o lásku ku Kristovi a jeho evanjeliu. Medzináboženský dialóg nemôže znamenať opustenie vlastných náboženských postojov, aby sme niekoho neurazili. Naopak. Skutočný dialóg náboženstiev je možný, ak sa vo svojej viere prehĺbime. Pocit ohrozenia je výplodom povrchného prístupu, ovocím prehĺbenia je však obohatenie.