V utorok 9. júla predstavil Vatikán Instrumentum laboris, sprievodný dokument k záverečnej časti Synody o synodalite. Nový dokument na tlačovej konferencii odprezentovali kardináli Mario Grech a Jean-Claude Hollerich spolu s osobitnými sekretármi Synody jezuitmi Giacomom Costom a Riccardom Battocchiom.
Šesť častí približne 30-stranového dokumentu bude predmetom modlitby, diskusie a rozlišovania účastníkov druhého zasadnutia 16. riadneho valného zhromaždenia Synody biskupov, ktoré sa bude konať v októbri v Ríme.
Dokument sa pripravoval od začiatku júna. Za týmto účelom sa na uzavretom stretnutí zišlo okolo dvadsať odborníkov z oblasti teológie, ekleziológie a kánonického práva, aby analyzovali približne dvesto synodálnych správ biskupských konferencií a reholí. Po 10-dňovom stretnutí bola na základe dostupných správ pripravená prvá verzia textu a zaslaná na konzultáciu približne sedemdesiatke kňazov, rehoľníkov a laikov z celého sveta s rôznymi cirkevnými skúsenosťami a z rôznych teologických škôl. Po získaní pripomienok Rada generálneho sekretariátu Synody vytvorila spolu s poradcami aktuálny dokument.
Niektoré kontroverznejšie otázky z minulého roka v dokumente nefigurujú. Sprievodný dokument pre prvé zasadnutie Synody o synodalite v roku 2023 sa zaoberal viacerými kontroverznými témami vrátane diakonátu žien, kňazského celibátu a hnutia LGBTQ.
Aktuálny dokument obsahuje namiesto toho konkrétne návrhy na zavedenie služby počúvania a sprevádzania, väčšiu účasť laikov na ekonomických a finančných záležitostiach farností a vplyvnejšie farské rady. „Je ťažké si predstaviť, že existuje účinnejší spôsob propagácie synodálnej Cirkvi, než je účasť každého na rozhodovacích procesoch,“ uvádza sa v pracovnej pomôcke.
Dokument odkazuje na desať študijných skupín vytvorených koncom minulého roka, aby sa zaoberali rôznymi témami, ktoré boli na prvom zasadnutí synody v októbri 2023 označené ako „veľmi dôležité“. Tieto pracovné skupiny sa budú naďalej stretávať do júna 2025.
Jesenné stretnutie Synody o synodalite, ktoré sa uskutoční od 2. do 27. októbra, bude záverečnou fázou rozlišovania celosvetového synodálneho procesu Cirkvi, ktorý pápež František otvoril ešte v roku 2021.
Očakáva sa, že účastníci nadchádzajúceho októbrového zasadnutia tohto procesu, vrátane katolíckych biskupov, kňazov, rehoľníkov a laikov z celého sveta, budú používať Instrumentum laboris ako sprievodcu pre svoje „rozhovory v Duchu“, ako to bolo predstavené na stretnutí v roku 2023. Účastníci Synody pripravia a odhlasujú aj záverečný poradný dokument, ktorý potom odovzdajú pápežovi. Ten rozhodne o ďalšom postupe Cirkvi a o tom, či chce text prijať ako pápežský dokument, alebo napísať svoj vlastný.
Nasledovať bude tretia fáza Synody, ktorou bude jej „realizácia“, ktorej úspech bude závisieť najmä od dvoch dôležitých postojov. „Ak má byť synodálna Cirkev ústretová,“ uvádza sa v dokumente, „zodpovednosť a transparentnosť musia byť stredobodom jej konania na všetkých úrovniach, nielen na úrovni autority.“
Konkrétne návrhy
Okrem krízy spôsobenej sexuálnym zneužívaním sa dokument nepriamo dotkol aj zlého hospodárenia a korupcie, a to aspoň nepriamo: odporúča efektívnejšiu účasť laikov na pastoračnom a ekonomickom plánovaní. Okrem toho sa majú zverejňovať ročné účtovné závierky, ktoré preskúmajú aj externí audítori. Mali by sa vytvárať aj ročné zhrnutia iniciatív na ochranu. Okrem toho by sa ženám mal umožniť ľahší prístup do vedúcich pozícií a malo by sa vykonávať pravidelné hodnotenie výkonu tých, ktorí zastávajú úrady alebo funkcie v Cirkvi.
Čo sa týka liturgie, poukazuje Instrumentum laboris na dôležitosť prípravy laikov a laičiek na ohlasovanie Božieho slova, a to aj v kontexte slávenia Eucharistie.
„Je potrebné, aby pastoračné návrhy a liturgické praktiky zachovávali a neustále posilňovali spojenie medzi cestou kresťanskej iniciácie a synodálnym a misijným životom Cirkvi,“ znie kľúčové posolstvo dokumentu. „V rozmanitosti situácií a kultúr, do ktorých sú miestne cirkvi ponorené, treba vyvinúť vhodné pastoračné a liturgické opatrenia.
Aktuálny dokument pripomenul, že synodalita nie je samoúčelná, ale jej účelom je misia Cirkvi. Vo svojom krátkom závere text prináša aj tieto otázky: „Ako byť synodálnou Cirkvou v misii? Ako sa zapájať do hlbokého počúvania a dialógu? Ako sa podieľať na zodpovednosti vo svetle dynamiky nášho osobného a spoločného krstného povolania? Ako transformovať štruktúry a procesy, aby všetci mohli mať účasť na charizmách, ktoré Duch vylieva na každého pre dobro komunity, ako aj deliť sa o ne? Ako uplatňovať moc a autoritu ako službu?“
Dokument kladie v závere konkrétne otázky. Pre ich odpovede je potrebné zájsť do hĺbky – vlastného vnútra i tajomstva Cirkvi.
(vaticannews, cna)