Poradňa ALEXIS n.o. poskytuje bezplatné odborné základné sociálne, psychologické a právne poradenstvo. Jej služby sú určené pre neplánovane tehotné, ženy zvažujúce potrat a ženy a mužov, ktorí sa nevedia vyrovnať so stratou nenarodeného dieťaťa pri spontánnom alebo umelom potrate. Prinášame vám exkluzívny rozhovor s riaditeľkou Poradne Alexis Zuzanou Stohlovou Kiňovou,
Oslavujete 15. výročie založenia. Čo všetko sa za tie roky v organizácii Alexis zmenilo?
Projekt poradne Alexis začal fungovať ako dobrovoľnícky projekt v decembri 2009 – bol jedným z projektov konkrétnej pomoci neplánovane tehotným, ktoré rozbehlo Fórum života o.z. Po takmer päťročnom fungovaní, prevažne na dobrovoľníckej báze, sa projekt v roku 2014 transformoval na samostatnú organizáciu Poradňa ALEXIS n.o. s víziou profesionalizácie služieb, ktoré poskytuje.
Od svojho založenia dbáme na to, aby poradenské služby poskytovali výlučne odborníčky, ktoré majú adekvátne vzdelanie na výkon svojej funkcie. Už nie sme dobrovoľnícky projekt, sme riadne registrovaný poskytovateľ sociálnych služieb, ktorý poskytuje odborné základné sociálne, psychologické a právne poradenstvo pre neplánovane tehotné ženy, ženy zvažujúce potrat a ženy a mužov, ktorí sa nevedia vyrovnať so stratou nenarodeného dieťaťa pri spontánnom alebo umelom potrate. Pomoc je určená aj pre príbuzných či ďalších ľudí, ktorých sa tieto témy týkajú (otcovia detí, babky, dedkovia, zdravotnícki pracovníci a pod.).
V rámci poradenstva zapájame aj laické poradkyne, bývalé klientky, ktoré sú ochotné svojím svedectvom pomáhať ďalším ženám – našim novým klientkam.
Naša pôsobnosť je celoslovenská. Hlavné sídlo poradne je v Bratislave a v roku 2018 sa nám podarilo otvoriť kanceláriu v Banskej Bystrici a tak sme mohli osobné poradenstvo priblížiť aj do ďalších častí Slovenska. Pomáhame aj Slovenkám žijúcim v zahraničí. Poradenstvo u nás využilo aj viacero cudziniek.
Okrem osobného poradenstva realizujeme aj podporné skupiny pre ženy po strate nenarodeného dieťaťa.
Ak nám to časové a personálne kapacity dovolia, venujeme sa preventívnym prednáškam na základných a stredných školách. Tento rok sme spustili aj semináre o pomoci neplánovane tehotným a ženám i mužom po strate nenarodeného dieťaťa, pre odborných pracovníkov (sociálnych pracovníkov, psychológov, zdravotníkov, učiteľov a pod.).
Od decembra 2023 sme tiež rozbehli realizáciu materiálnej pomoci, kde prepájame tých, ktorí chcú pomáhať, s tými, ktorí pomoc potrebujú, čím dávame veciam druhú šancu na využitie. Cez našu koordinátorku materiálnej pomoci preberáme od darcov veci, z ktorých vytvárame základnú výbavičku pre naše klientky a ich bábätká a následne distribuujeme tam, kde je to potrebné. Ide najmä o tehotenské a bábätkovské oblečenie, kočíky, vaničky, postieľky, plienky a pod. Práve táto časť našej práce krásne ukazuje, aká je spolupatričnosť dôležitá a koľko radosti môže priniesť nielen obdarovaným, ale aj tým, ktorí darujú – nielen materiálnu pomoc, ale často aj svoj čas, skúsenosti či financie.
Skúste sa pochváliť číslami. Koľko ľudí sa vďaka vám podarilo zachrániť?
Od svojho založenia sme v poradni riešili viac než 3 230 prípadov. Pokiaľ ide o zachránené deti, presný počet nevieme, keďže nie vždy nám dá žena vedieť, ako sa rozhodla. Každopádne v roku 2024 máme už 45 zachránených detí, o ktorých vieme. V roku 2023 sme mali 55 detí a v roku 2022 to bolo až 72 detí.
Aké je povedomie o ochrane života nenarodených ľudí na Slovensku?
Vďaka spolitizovaniu tejto témy (ale aj bohužiaľ pre jej spolitizovanie) je diskusia pomerne živá. Myslím, že rozruch vo verejnom priestore spôsobil, že sa ľudia začali viac zamýšľať nad tým, kedy sa začína život človeka a čo to vlastne znamená byť v tom ktorom týždni tehotenstva. Každopádne aj napriek vedeckým faktom, ktoré jasne definujú, kedy sa začína život človeka – a že sme ľuďmi od počatia –, nájdeme mnohých, ktorí tieto fakty ignorujú a týmto malým nenarodeným ľuďom upierajú ich základné ľudské práva.
Každopádne za veľké plus považujem, že na Slovensku je stále možnosť chodiť napríklad do škôl, kde so študentami môžeme tieto témy rozoberať a spoločne o nich diskutovať. V niektorých krajinách EÚ to už možné nie je.
Kto sa na vás najčastejšie obracia?
Najčastejšie sú to neplánovane tehotné ženy a dievčatá a ženy po strate nenarodeného dieťaťa pri spontánnom alebo umelom potrate.
Niekedy sa ozývajú aj muži, najmä otcovia nenarodeného dieťaťa, rodinní príslušníci či ďalší ľudia z okolia neplánovane tehotnej.
Stalo sa vám aj niečo také ako „reklamácia“ – že ste pomohli žene v ťažkej životnej situácii, aby dieťa prijala, a ona to potom ľutovala?
Ja som taký prípad nemala, a pokiaľ viem, tak ani moje kolegyne.
Aké máte plány do budúcnosti?
Na poradách nám napadajú rôzne, podľa mňa dobré vylepšenia či projekty, ktoré by mohli našu prácu zefektívniť a pomôcť priblížiť k väčšiemu počtu žien či ďalších cieľových skupín (mužov, zdravotníckych pracovníkov a pod.). Bohužiaľ, tak ako mnohé ďalšie pomáhajúce organizácie, aj nás zasiahol nárast cien za služby či personálne výdavky. Aktuálne sme v situácii, keď riešime, ako zachovať aspoň tie služby, ktoré už poskytujeme, a ako ich zachovať naďalej bezplatné, aby tak zostali dostupné aj tým, ktorí si ich inak nemôžu dovoliť.
V novembri 2024 sme spustili väčšiu zbierku, ktorou chceme pokryť aspoň niektoré nevyhnutné náklady potrebné pre naše ďalšie fungovanie.
————————
Poradňa ALEXIS n.o. je jediná svojho druhu na Slovensku. Poskytuje bezplatné odborné základné sociálne, psychologické a právne poradenstvo. Jej služby sú určené pre neplánovane tehotné, ženy zvažujúce potrat a ženy a mužov, ktorí sa nevedia vyrovnať so stratou nenarodeného dieťaťa pri spontánnom alebo umelom potrate.
Jej pôsobnosť je celoslovenská. Pomoc poskytuje prostredníctvo e-mailu, telefonicky, on-line konzultáciami alebo osobne v kanceláriách v Bratislave a Banskej Bystrici. Pre ženy po potrate realizuje aj podporné skupiny.
Kontakt:
0911 350200 (pre neplánovane tehotné)
0917 350200 (pre ženy a mužov po strate nenarodeného dieťaťa).
www.alexisporadna.sk