V predposledný deň roku 2024 zomrel doyen spoločenstva katolíckych kňazov v Číne. Nositeľom tohto titulu bol verbista Joseph Guo Fude, ktorý by onedlho dovŕšil úctyhodných 105 rokov. Bol jedným z posledných katolíckych kňazov v Číne, ktorí boli vysvätení pred založením Čínskej ľudovej republiky v roku 1949.
Otec Guo Fude sa narodil 1. februára 1920 v rodine zbožných katolíkov v dedine Beiyi v prefektúre Zaozhuang. Vo veku 13 rokov vstúpil do menšieho seminára v Yanzhou a tam ho zastihli nepokojné roky japonskej invázie. Za kňaza ho vysvätil 13. apríla 1947 vtedajší biskup z Yanzhou Mons. Theodore Schu, ktorý ho následne vyslal na ďalšie štúdiá do seminára verbistov v Manile. V roku 1950 sa otec Guo vrátil späť do Číny.
Nebolo to ľahké: „Nesúhlasil som s účasťou na osočovaní ostatných členov kléru a odmietol som spolupracovať s úradmi,“ napísal v memoároch publikovaných pred niekoľkými rokmi. Výsledkom boli pobyty za mrežami. Prvýkrát bol uväznený v roku 1959 počas čínskeho ideologického reformného hnutia za „podvratnú činnosť proti štátu“. Druhé uväznenie nasledovalo v rokoch 1967 – 1979 pre obvinenie zo špionáže. V roku 1982 bol otec Guo zatknutý znova, tentokrát „za šírenie viery“.
Dohromady teda strávil otec Guo Fude vo väzení 25 rokov a až koncom 80. rokov minulého storočia mohol pokračovať vo svojej pastoračnej službe v Jiningu. Niekoľko rokov učil v kňazskom seminári a potom pokračoval v pastoračnej službe miestnym katolíckym komunitám až do svojej deväťdesiatky.
„Keď sa obzriem späť na svoj život,“ napísal pri príležitosti svojich 100. narodenín, „väzenie sa stalo miestom, kde som mohol uvažovať, modliť sa a duchovne rásť. Moje uväznenie mi dalo silu čeliť ťažkostiam života a pokračovať v službe Bohu s vedomím, že každá skúška bola súčasťou jeho božského plánu. Moja skúsenosť vo väzení ma naučila, že pozemské bohatstvo je pominuteľné, zatiaľ čo viera v Boha je jediným skutočným bohatstvom.“
Jeho vernosť evanjeliu pripomenul počas pohrebných obradov súčasný biskup z Yanzhou Mons. John Lu Peisen. „Otec Guo zasvätil celý svoj život písaniu nádherného príbehu o altruizme a láske, pričom svoj život použil ako pero a čas ako atrament,“ povedal biskup v homílii.
V tejto súvislosti pripomeňme, že Vatikán vlani v októbri obnovil na ďalšie štyri roky dohodu s Čínou o menovaní katolíckych biskupov. Išlo už o tretie obnovenie dohody uzavretej v roku 2018. Napriek tomu, že na povrchu vyzerá situácia pokojnejšie, správa zverejnená v októbri 2024 Hudsonovým inštitútom tvrdí, že od uzavretia dohody sa „represia voči Katolíckej cirkvi v Číne zintenzívnila“.
Správa konkrétne uvádza situáciu 10 biskupov, ktorí čelili prenasledovaniu zo strany Čínskej komunistickej strany, medzi ktoré patrí „neobmedzené zadržiavanie bez riadneho procesu, zmiznutie, vyšetrovanie bezpečnostnej polície s otvoreným koncom, vyhostenie z ich diecéz alebo iné prekážky pre ich biskupskú službu vrátane vyhrážok, sledovania, vypočúvania a takzvanej prevýchovy“.
Podľa Vatican News však na druhej strane „dohoda ukončila desaťročia biskupských vysviacok bez pápežského súhlasu, čo v posledných šiestich rokoch viedlo k radikálne zmenenému scenáru. Odvtedy bolo vymenovaných a vysvätených asi desať biskupov a Peking oficiálne uznal verejnú úlohu niekoľkých dovtedy neuznaných biskupov.“
(asianews, vaticannews)