Sviatok Zosnutia svätej Anny, ktorý gréckokatolíci slávia 25. júla, nám pripomína život a dedičstvo tejto významnej svätice, matky Panny Márie a starej matky Ježiša Krista. Jej meno hebrejského pôvodu znamená milá alebo milostiplná. Hoci o jej živote nemáme záznamy v Biblii, jej príbeh a uctievanie sú bohaté na tradíciu a legendy, ktoré siahajú až do polovice druhého storočia.
Podľa apokryfných textov, konkrétne Jakubovho protoevanjelia, Anna bola dcérou kňaza Mattana a jeho manželky Márie. Tradícia hovorí, že pochádzala z rodovej línie starozákonného proroka a veľkňaza Árona. So svojím manželom Joachimom žila zbožne v Nazarete, avšak dlho boli bezdetní, čo ich veľmi trápilo.
Joachim v snahe nájsť útechu a odpoveď od Boha odišiel na púšť, kde strávil štyridsať dní v modlitbách a pôste. Vtedy sa mu zjavil anjel a oznámil mu, že jeho modlitby boli vypočuté a že Anna čoskoro porodí dieťa. Táto správa priniesla do ich života veľkú radosť, keďže narodenie dcéry Márie bolo považované za veľký Boží dar.
Podľa tradície Joachim zomrel krátko po Máriinom narodení a Anna zomrela pokojne vo veku 79 rokov v Jeruzaleme. Obaja sú pochovaní v hrobke v Getsemanskej záhrade.
Kult svätej Anny sa rýchlo rozšíril po celom kresťanskom svete. Vo východných cirkvách je uctievaná od 6. storočia, zatiaľ čo na Západe od 8. storočia. Ide o veľmi obľúbenú sväticu, čo dokazuje množstvo umeleckých diel, ktoré ju zobrazujú. Prvé zobrazenia svätej Anny nachádzame na freskách v kresťanských chrámoch z 8. – 10. storočia. Takmer všetci veľkí umelci neskorších období vytvorili diela s námetom svätej Anny.
V ikonografii sa svätá Anna znázorňuje v dlhých šatách so závojom na hlave. Na Západe je často zobrazovaná s knihou ako symbolom učenosti a múdrosti alebo s ľaliou, symbolizujúcou nepoškvrnenosť Panny Márie. Zvláštnym typom zobrazenia je Svätá Anna samotretia, kde ju vidíme spolu s Pannou Máriou a Ježišom.
Svätá Anna je patrónkou matiek, starých rodičov, tehotných žien, domácností a manželiek. Je tiež patrónkou mnohých miest a krajín, vrátane Bretónska vo Francúzsku a Quebecu v Kanade.
Svätá Anna je významnou postavou kresťanskej tradície, symbolizujúcou vieru, trpezlivosť a oddanosť Bohu. Jej príbeh, aj keď nie je zaznamenaný v Biblii, je pre veriacich inšpiráciou a pripomienkou Božej milosti a zázrakov. Uctievanie svätej Anny zdôrazňuje dôležitosť rodiny a duchovného dedičstva, ktoré sa prenáša z generácie na generáciu.
Mnohé kostoly a svätyne sú zasvätené svätej Anne vrátane vatikánskeho Kostola svätej Anny a jeruzalemskej Baziliky svätej Anny. Na Slovensku je svätej Anne zasvätených 55 rímskokatolíckych a 2 gréckokatolícke chrámy. Gréckokatolícki veriaci sa v deň jej sviatku na ňu obracajú modlitbou tropára:
“Bohom omilostená Anna, – nosila si pod srdcom najsvätejšiu Bohorodičku, – tú, čo nám porodila Krista, náš Život. – Preto ťa so slávou uviedol do neba, – kde je miesto blažených. – Tam sa s ním raduješ. – Večne šťastná, vypros odpustenie hriechov – svojim vrúcnym ctiteľom.“