Katolícki biskupi Anglicka a Walesu ostro kritizovali nový zákon, ktorý obmedzuje modlitby pred potratovými klinikami. Považujú to za jasný krok späť v oblasti občianskej a náboženskej slobody.
Nový zákon zavedie od 31. októbra okolo potratových zariadení v Anglicku a Walese nárazníkové zóny 150 metrov. Týka sa to oblasti okolo „akejkoľvek časti potratovej kliniky alebo akéhokoľvek prístupového bodu k budove alebo pozemku, kde sa nachádza potratová klinika“.
Vo vyhlásení Ministerstva vnútra Spojeného kráľovstva z 18. septembra sa uvádza: „Zóny bezpečného prístupu urobia nezákonnými úmyselné alebo nepriame ovplyvňovanie či bránenie osobe v rozhodnutí vyhľadať potratové služby, alebo ovplyvňovanie či pôsobenie súženia komukoľvek, kto používa tieto zariadenia alebo pracuje v nich.“ Porušenie zákona môže byť potrestané neobmedzenými pokutami.
Vysoká škola policajného zboru a Korunná prokuratúra v najbližších týždňoch zverejnia usmernenia, kde presne zadefinujú, čo sa bude považovať za nezákonnú činnosť. Medzi pro-life aktivistami panuje neistota, či by sa tichá modlitba nemohla podľa novej legislatívy klasifikovať aj ako „nezákonná činnosť“.
Táto otázka sa dostala na titulky po tom, čo bola v novembri 2022 a februári 2023 dvakrát prehľadaná a zatknutá sociálna pracovníčka Isabel Vaughanová-Spruceová za to, že sa potichu modlila pred potratovou klinikou. Neskôr dostala od polície grófstva West Midlands ospravedlnenie a odškodnenie 13 000 libier, čo vyvolalo otázky, ako ďaleko nová legislatíva zájde.
Biskup John Sherrington, pomocný biskup z Westminsteru, ktorý má v Konferencii biskupov Anglicka a Walesu na starosti otázky života, 18. septembra povedal, že nový Zákon o verejnom poriadku „predstavuje diskrimináciu a neprimerane postihuje veriacich ľudí“.
Biskup pripomenul, že „náboženská sloboda je základnou slobodou každej slobodnej a demokratickej spoločnosti a je nevyhnutná pre rozkvet a realizáciu dôstojnosti každej ľudskej osoby. Náboženská sloboda zahŕňa právo prejavovať súkromné presvedčenie na verejnosti prostredníctvom svedectva, modlitby a charitatívnej pomoci, a to aj pred zariadeniami, kde sa vykonávajú potraty.“
Biskup tiež vyjadril hlboké obavy o praktickú účinnosť tohto právneho predpisu „najmä vzhľadom na nejasnosti, pokiaľ ide o praktizovanie súkromných modlitieb a ponuku pomoci v rámci ‚zón bezpečného prístupu‘.“
Catherine Robinsonová, hovorkyňa hnutia Právo na život Spojené kráľovstvo, v tejto súvislosti varovala: „Stovkám žien pomohli mimo potratových kliník pro-life dobrovoľníci, ktorí im ponúkli praktickú podporu a poskytli alternatívy.“ Zavedenie ochranných zón budúci mesiac bude podľa nej znamenať, že táto životne dôležitá praktická podpora už nebude k dispozícii. „Ženám, ktoré sa mohli nachádzať pod tlakom, umožnila táto pomoc skutočnú voľbu. Teraz je pravdepodobné, že následkom potratov stratíme omnoho viac životov,“ kritizovala nový zákon Robinsonová.