Na záver roka 2024 vám prinášame stručný prehľad najdôležitejších udalostí v Katolíckej cirkvi na domácej i celosvetovej rovine, ktorým sme sa na našom portáli venovali.
Už prvý mesiac kalendárneho roka bol na Slovensku obzvlášť významný najmä pre gréckokatolíkov. V sobotu 27. januára bola gréckokatolícka Katedrála svätého Jána Krstiteľa v Prešove dejiskom biskupskej chirotónie (vysviacky) vladyku Jonáša Maxima spolu s jeho uvedením do úradu prešovského arcibiskupa metropolitu. Gréckokatolíci na Slovensku tak opäť získali svoju hlavu po tom, ako pápež František 25. apríla 2022 prijal abdikáciu dovtedajšieho arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ. Vladyka Jonáš Maxim sa stal deviatym sídelným biskupom Prešovskej archieparchie a druhým metropolitom Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Dôležitým bodom v tohoročnom programe slovenských biskupov bola návšteva Ad limina apostolorum v Ríme a vo Vatikáne. Sedemnásť slovenských diecéznych a pomocných biskupov ju absolvovalo v dňoch od 2. do 8. júna.
Jednou z najdôležitejších udalostí v rámci Katolíckej cirkvi na Slovensku bolo blahorečenie Jána Havlíka, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 31. augusta v areáli Baziliky minor Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach. Seminarista Misijnej spoločnosti svätého Vincenta de Paul sa stal naším ďalším blahoslaveným po tom, čo bola 1. septembra 2018 za blahoslavenú vyhlásená mučenica čistoty Anna Kolesárová. Martýra, ktorý zomrel na následky 11-ročného „pobytu“ v uránových baniach, lágroch a žalároch československého komunistického režimu, si budeme pripomínať 12. februára.
Počas končiaceho sa roka sme tiež informovali o Národnom pochode za život, ktorý sa uskutočnil 22. septembra v Košiciach a na ktorom sa zúčastnilo približne 40 000 ľudí. Pochod zorganizovali pro-life organizácie pod záštitou Konferencie biskupov Slovenska. Predchádzali mu doposiaľ tri pochody: v roku 2013 v Košiciach a v rokoch 2015 a 2019 v Bratislave.
Pri príležitosti 750. výročia úmrtia Učiteľa Cirkvi svätého Tomáša Akvinského putovali naprieč Slovenskom jeho relikvie (tibia). Relikvia tohto geniálneho svätca navštevovala farnosti od 15. septembra do 16. novembra. Jej poslednou zastávkou boli Košice, kde sa konal Deň dominikánskej rodiny.
Uplynulý rok sa mnoho udialo aj vo Vatikáne. Pápež František sa počas neho okrem iného postaral o historické prvenstvo, keď sa v piatok 14. júna ako prvá hlava Katolíckej cirkvi zúčastnil na stretnutí štátov G7 v Apúlii, na ktorom vystúpil s prejavom na tému umelej inteligencie.
Spomeňme aj doposiaľ najdlhšiu zahraničnú cestu pápeža Františka. Hlava Katolíckej cirkvi strávila dvanásť dní cestovaním po regióne východnej Ázie a Tichomoria. Od 2. septembra pontifex navštívil postupne Indonéziu, Papuu-Novú Guineu, Východný Timor a Singapur. Počas návštevy rezonovali témy, ako sú dialóg s islamom, klimatické zmeny či dodržiavanie ľudských práv.
Krátko po návrate do Vatikánu nasmeroval rímsky biskup svoju 46. zahraničnú cestu do Luxemburska a Belgicka. Hlavným dôvodom jeho návštevy bolo 600. výročie založenia Katolíckej univerzity v Leuvene. V závere návštevy 29. septembra pápež blahorečil karmelitánku sestru Annu od Ježiša, ktorá bola kľúčovou osobnosťou pri rozširovaní bosých karmelitánov do Francúzska a Belgicka na začiatku 17. storočia. Kritické reakcie vyvolali pápežove výroky o neprípustnosti potratov aj o rodovej ideológii.
87-ročný pápež vzápätí 2. októbra otvoril ďalšie veľké podujatie – záverečné stretnutie Svetovej biskupskej synody o synodalite. Trvalo do 27. októbra a zúčastnilo sa na ňom okolo 370 mužov a žien, z toho približne 270 biskupov, ktorí diskutovali o nových možnostiach účasti veriacich na živote Katolíckej cirkvi. V závere Synody pápež František prekvapivo ratifikoval záverečnú správu a schválil jej okamžité zverejnenie.
Počas trvania Synody stihol pontifex do zoznamu svätých Katolíckej cirkvi pripísať v nedeľu 20. októbra ďalších štrnásť mien. Slávnosti ich kanonizácie predsedal na Svätopeterskom námestí vo Vatikáne.
Svätý Otec uplynulý rok nezaháľal ani po autorskej stránke. Vo štvrtok 24. októbra zverejnil svoju encykliku Dilexit nos (Miloval nás) o ľudskej a božskej láske Srdca Ježiša Krista, v ktorej vyzval k obnovenému chápaniu úcty k Najsvätejšiemu Srdcu pre modernú dobu a spojil ju s naliehavými výzvami súčasnosti.
Desať dní pred svojimi 88. narodeninami, ktoré oslávil 17. decembra, Svätý Otec kreoval 21 nových kardinálov, čím sa celkový počet tých, ktorí by mohli voliť v konkláve, zvýšil na 140.
Bodku za rokom 2024 a zároveň dvojbodku pred rok 2025 položil pápež František 24. decembra, keď pred začiatkom svätej omše Vigílie Narodenia Pána otvoril Svätú bránu Baziliky svätého Petra v Ríme. Tým sa oficiálne začal Jubilejný Svätý rok 2025.
Slovenskí biskupi jeho príklad nasledovali vo svojich diecézach a eparchiách v nedeľu 29. decembra.
Na svetovej úrovni Katolíckej cirkvi zarezonoval najmä päťdňový Národný eucharistický kongres v USA, ktorý vyvrcholil 21. júla a ktorého mottom bola Eucharistická obnova Cirkvi v USA. Predchádzali mu štyri eucharistické púte, ktoré počas dvoch mesiacov prechádzali s eucharistickým Ježišom naprieč Spojenými štátmi. Zúčastnilo sa na nich viac ako 100 000 pútnikov, ktorí dohromady prešli viac než 10 000 kilometrov cez 65 diecéz v 27 amerických štátoch.
Medzinárodný eucharistický kongres sa uskutočnil od 8. do 15. septembra v ekvádorskom hlavnom meste Quito. Aj jeho cieľom bolo prehĺbiť vzťah k Eucharistii, ktorá je ústredným tajomstvom katolíckej viery. Na podujatí, ktorého ústrednou témou bolo Bratstvo za uzdravenie sveta, sa zúčastnila aj slovenská delegácia na čele s bratislavským rímskokatolíckym pomocným biskupom Mons. Jozefom Haľkom.
Prienik nielen do katolíckeho sveta urobili aj parížske XXXIII. letné olympijské hry neslávne známym otváracím ceremoniálom z 26. júla. Inak celkom vydarený úvod narušila paródia Poslednej večere od Drag Queen umelcov. Vlna kritiky primala organizátorov ospravedlniť sa kresťanom a video z ceremoniálu bolo stiahnuté z oficiálneho účtu YouTube olympiády. Aj tejto téme sme venovali patričnú pozornosť.
Uvedený výber je len ochutnávkou dôležitých momentov, ktoré sa približne prekrývajú s fungovaním nášho katolíckeho média DoKostola.sk. V mene redakcie, ako aj tímu ostatných autorov vám chcem vyjadriť poďakovanie za čas, ktorý ste venovali našim textom. Dúfame, že aj v budúcom roku sa budeme môcť s vami deliť o dojmy z putovania Jubilejným rokom 2025.